کشور نیازمند 47 هزار مگاوات ظرفیت جدید برقی | اتاق خبر
کد خبر: 342648
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 15:30
وزیر نیرو گفت: ایران نیازمند 47 تا 50 هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در 10 سال آینده و تا پایان برنامه پنج ساله هفتم توسعه است.

اتاق خبر: حمید چیت‌چیان امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه ساخت 5000 مگاوات نیروگاه سوخت ترکیبی بین شرکت تولید نیروی برق حرارتی و مپنا با اشاره به برنامه پنج ساله ششم توسعه اظهار کرد: کشور نیازمند 26 هزار و 500 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق تا پایان برنامه ششم توسعه است، لذا لازم است که این میزان نیروگاه وارد مدار شود.

وی گفت: براساس برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اجرای 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید و توسعه بخش نیروگاه‌های گازی به میزان 7000 مگاوات پیش‌بینی شده است.

وزیر نیرو با بیان این‌که امسال باید 2000 مگاوات نیروگاه در سطح کشور به بهره‌برداری برسد، اظهار کرد: برنامه‌های متعددی را برای تحقق این امر در نظر گرفته‌ایم.

چیت‌چیان تصریح کرد: هفت ماه قبل از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای خرید از گروه مپنا و به منظور تجمیع این تقاضاها برای فناوری توربین کلاس F دعوت به عمل آمد، اما بخش خصوصی از این مساله استقبالی نکرد.

وی ادامه داد: این موضوع موجب شد تا وزارت نیرو خود به خریداری 5000 مگاوات نیروگاه از گروه مپنا اقدام کند و قرار‌داد آن امروز به امضاء رسید.

وزیر نیرو با بیان این که 5000 مگاوات باقی‌مانده از 10 هزار مگاوات پیش‌بینی شده در برنامه امسال توسط بخش خصوصی عملیاتی و اجرایی می‌شود، بیان کرد: این مساله موجب می‌شود تا در عمل انتقال فناوری توربین‌های گازی کلاس F اتفاق بیفتد.

چیت‌چیان با اشاره به توانمندی‌های گروه مپنا گفت: گروه مپنا نه تنها موفق به ساخت تجهیزات مورد نیاز توربین‌های ساخت داخل شده، بلکه صاحبان خارجی این فناوری‌ها نیز برای خرید قطعات و تجهیزات مپنا ابراز تمایل کرده‌اند.

وی با بیان این که این مساله نشان از بلوغ قابل توجه صنعت نیروگاه‌سازی ایران دارد، اظهار کرد: ساخت 7000 مگاوات نیروگاه بخار در سال جاری با انعقاد قرار‌داد با گروه مپنا و شرکت فرا عملیاتی و اجرایی می شود.

وزیر نیرو در خصوص ضمانت تحویل سوخت صرفه‌جویی شده گفت: این مساله که مانع اصلی انجام پروژه‌ها بود با تصویب شورای عالی انرژی مقرر شد که وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمانت تحویل سوخت یا قیمت آن را متقبل شود.

به گفته چیت‌چیان گروه مپنا با ظرفیت‌هایی که ایجاد کرده می‌تواند به بخش عمده‌ای از نیازهای عمده واحد‌های نیروگاهی کشور پاسخ دهد.

وی در خصوص امضای تفاهم‌نامه ساخت 5000 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی بین مپنا و شرکت تولید برق حرارتی تصریح کرد: این مساله با توجه به پتانسیل‌های هر دو کشور می‌تواند گام بزرگی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید