کدام رویکرد بازار لبنیات ایران را نجات خواهد داد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 342669
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 11:39
اتاق خبر گزارش می دهد
با توجه به افت جهانی قیمت لبنیات و نبود مشوق های صادارتی؛ زنگ خطر برای بازار لبنیات ایران به صدا در آمد.

به گزارش اتاق خبر،با توجه به اینکه طی 1 ماه گذشته قیمت لبنیات با افت شدید قیمت جهانی مواجه شد؛ این موضوع در میزان فروش این محصول ایران به دیگر کشورها تاثیر گذاشت و اکنون صادارت لبنیات کشورمان با افت شدید مواجه شده است.

در این راستا بسیاری از فعالان این حوزه اعتقاد دارند که دولت باید مشوق های صادراتی در نظر بگیرد و طبق اعلام دولت قرار است در ازای صادرات هرکیلوگرم شیرخشک ۴۰۰۰ تومان یارانه پرداخت کند. در این زمینه می توان برخی کشورها را در صادارت این محصول الگو قرار داد به طور مثال ترکیه و مصر برای صادرات هرکیلوگرم شیرخشک شان حدود ۲ یورو یارانه و مشوق صادراتی پرداخت می کنند که این رویهباعث شده آنها جایگزین بازار صادراتی ایران شوند.

همچنین حجتی وزیر کشاورزی هم به تازگی اعلام کرده است که پیشنهاد اعطای یارانه صادارتی را در هیات وزیران ارائه کرده است. با این اوصاف بسیاری از دامداران امیدوار هستند با تحقق طرح در نظر گرفتن مشوق های صادارتی بازار رونق بگیرد چرا که کارخانجات اعلام کرده اند با ادامه روند فعلی ظرفیت تولیدشان را کاهش خواهند داد چراکه با توجه به کاهش صادرات با انباشت محصولات لبنی مواجه هستند.

لازم به ذکر است براساس  این مصوبه اگر دولت ۴۰۰۰ تومان در ازای صادرات هرکیلوگرم شیرخشک به کارخانجات مشوق صادراتی بدهد، آنها هم مکلف هستند قیمت ۱۴۴۰ تومان را برای خرید شیرخام از دامداران اعمال کنند.  

ا.ا 94103ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید