گونه‎های گیاهی مثمر در ۸۶۰ هزار هکتار از اراضی کشور کشت می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 344384
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 04:05
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۸۶۰ هزار هکتار از اراضی به کشت گونه‌های گیاهی مثمر اختصاص می‌یابد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، محمدعلی طهماسبی ظهر جمعه در جشنواره گلاب‌گیری بخش دودانگه ساری اظهار داشت: تاکنون ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان برای کشت گونه‌های گیاهی مثمر مطالعه و این طرح در دو هزار هکتار اجرا شد.

وی توسعه کشت گونه‌های گیاهی مثمر را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: در سفر دولت به استان مازندران کشت گونه‌های گیاهی مثمر در ۱۰ هزار هکتار مصوب شد.

وی ارزش‌های صادراتی و داخلی گونه گل محمدی را بالا دانست و گفت: گل محمدی مصارف مختلفی دارد و مازندران دارای ظرفیت‌های خوبی در این حوزه است.

دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز گفت: ۱۰۰ هزار هکتار ظرفیت باغبانی در استان وجود دارد که باید برای اجرای این طرح اقدام و برنامه‌ریزی شود.

وی اظهار داشت: تبدیل اراضی کشاورزی به باغ موجب افزایش درآمد و جلوگیری از فرسایش خاک می‌شود و باید با اختصاص نهال‌های یارانه دار و تأمین آب فرصت اجرای این طرح فراهم شود.

لطف‌الله عباسی بخشدار دودانگه با اشاره به اینکه ۲۰ هکتار کشت گل محمدی در منطقه دودانگه داریم، گفت: امکان توسعه این نوع کشت، تا چند صد هکتار وجود دارد و با توجه به مزیت‌های منطقه، جشنواره گلاب‌گیری می‌تواند علاوه بر معرفی این محصول تولیدی در مازندران، باعث جذب گردشگر شود.

این مسئول بابیان اینکه کشت گل محمدی در منطقه دودانگه این مزیت را دارد که مانند سایر استان‌هایی که کشت گل محمدی دارند با کمبود آب مواجه نیستیم، تصریح کرد: به گواهی مراکز تحقیقاتی، گلاب تولیدی از باغات بخش دودانگه مازندران با گلاب دیگر استان‌هایی که در این زمینه ید طولانی دارند برابری می‌کند.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید