استفاده از نژادهای دومنظوره گاو برای افزایش بهره‌وری | اتاق خبر
کد خبر: 345691
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 18:42
مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد نقش اصلاح نژاد و ژنتیک را در افزایش بهره‌وری واحدهای دامی مهم دانست و گفت: اقدام به ورود و توسعه نژادهای دو منظوره گاو شیری و گوشتی کرده‌ایم.

اتاق خبر: حمید ورناصری در چهارمین همایش سالیانه شرکت نهاده های دامی جاهد که با شعار پیشرفت ژنتیکی، امنیت غذایی و اقتصاد مقاومتی در حال برگزاری است، امنیت غذایی را یکی از مصادیق اصلی امنیت ملی و اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت: امنیت غذایی بر مبنای تعریف بانک جهانی یعنی دسترسی همه مردم به غذا در تمام اوقات برای یک زندگی فعال و سالم که در این زمینه سه شاخه مورد توجه قرار می گیرد.

وی دسترسی به غذا برای عموم مردم را اولین شاخص در این زمینه عنوان کرد و گفت: دومین شاخص زمان است، یعنی غذا باید در تمام اوقات حتی در زمان های بحران در دسترس مردم باشد. ضمن اینکه شاخص سوم وجود غذای کافی است. بدین معنی که یک رژیم غذایی مطلوب از منظر کمی و کیفی در دسترس مصرف کنندگان باشد.

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد افزود: بر مبنای گزارش فائو افزایش جمعیت و رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه منجر به افزایش تقاضا برای غذا از نظر کمی و کیفی می شود.

ورناصری با بیان اینکه برای تامین غذای یک جمعیت ۹ میلیارد نفری در سال ۲۰۵۰ باید دو برابر شرایط فعلی غذا تهیه کنیم، تصریح کرد: این در حالی است که آن زمان ما با محدودیت های بیشتری در زمینه منابع تولید مواجه هستیم بنابراین چاره ای جز افزایش بهره وری در واحدهای تولیدی نداریم.

وی راه حل های افزایش بهره وری در واحدهای دامی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: یکی از نکات اصلی در این زمینه بحث ژنتیک، اصلاح نژاد و پیشرفت ژنتیکی است که در این راستا ما تلاش ها و اقدامات مهمی را با همکاری دستگاه های مربوطه انجام داده ایم.

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد ورود و تولید نژادهای دو منظوره شیری و گوشتی گاو را  مورد اشاره قرار داد و افزود: در این راستا شرکت نهاده های دامی جاهد اقدام به واردات گاوهای ژنومیک سمینتال اقدام کرده است که این اقدام منجر به کاهش قیمت تمام شده تولید شیر و گوشت کشور خواهد شد ضمن اینکه باعث صرفه جویی میلیاردها تومان هزینه در این زمینه خواهد شد.

ورناصری دومین اقدام را استفاده از تکنولوژی ژنومیک برای گاو نر و ماده عنوان کرد که به سرانجام رسیده است.

وی با بیان اینکه بحث ژنومیک در لاین آرین مرغ گوشتی انجام شده است افزود: از دیگر اقدامات ما تولید و انتقال جنین بوده که در این راستا توافقاتی را انجام دادیم که بتوانیم در مرکز تولید کرج بحث تولید جنین را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد تعیین جنسیت را از دیگر اقدامات مهم در این زمینه عنوان کرد و افزود: دامدار و تولیدکننده با استفاده از این تکنولوژی می توانند برنامه ریزی برای تولید خود را با اطمینان بیشتری انجام دهند و در نتیجه  بهره وری و سود بیشتری نصیب او شود.

ورناصری با اشاره به اینکه ایران در همسایگی کشورهایی قرار دارد که منشا بسیاری از باکتری ها و عوامل بیماری زا هستند، گفت: ما با همکاری یک شرکت کانادایی توانستیم این امکان را فراهم کنیم که  در این زمینه صرفا بحث کاهش عوامل بیماری زا از طریق قرنطینه کردن مطرح نباشد بلکه مساله به شکل ژنتیکی مورد توجه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: ما در این زمینه بحث افزایش مقاومت ژنتیکی دام را مورد توجه قرار دادیم تا آستانه تحمل دام ها را به شکل ژنتیکی بالا ببریم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید