بازار منطقه‌ای پیوند آب و انرژی و محیط زیست تشکیل شود | اتاق خبر
کد خبر: 347066
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1395 - 15:30
وزیر نیرو گفت: امروز با راهکارهای تک‌بعدی مانند تامین آب یا انرژی نمی‌توان پاسخی کارآمد به مشکلات زیست محیطی داشت، لذا تشکیل بازار منطقه‌ای پیوند آب، انرژی و محیط زیست پیشنهاد می‌شود.

اتاق خبر: حمید چیت‌چیان در یازهمین کنفرانس بین‌المللی انرژی با بیان این‌که توسعه پایدار بخش انرژی کشور با در نظر گرفتن انرژی‌های تجدید‌پذیر، ملاحظات زیست محیطی در چهل‌وهفتمین نشست سازمان ملل بود، افزود: اجرای دستور کار 2030 توسعه پایدار در 17 عنوان اصلی و با 230 شاخص جهانی مورد تسریع قرار گرفت.

وی با اشاره به موضوع‌ها و عناوین اصلی تصویب شده اظهار کرد: اطمینان یافتن از دسترسی و مدیریت پایدار آب، ایجاد زیرساخت‌های مقاوم، تسریع روند صنعتی‌شدن پایدار، انجام اقدامات سریع و فوری برای مقابله با تغییر اقلیم و اثرات آن جزو مهم‌ترین موارد تصویب شده در شاخص جهانی بوده است.

وزیر نیرو با بیان این‌که یکی از دلایل مهم برگزاری این هم‌اندیشی بین‌المللی توجه به منابع محدود و آسیب‌پذیر کره زمین و اجزای حیاتی آن از جمله انرژی، آب، خاک و زیست‌بوم های متنوع است، گفت: اکنون به واسطه مصرف بی‌رویه این منابع با خطر بزرگی مواجه شده و اقدام فوری جامعه جهانی در این خصوص را می‌طلبد.

چیت‌چیان ادامه داد: اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه و چاره‌اندیشی‌های بخردانه، به همراه تجربیات متخصصان ما را قادر می‌سازد که در نهایت روند جاری را تغییر داده و اثرات وارد بر کره زمین را تعدیل کنیم.

وی افزود: از طریق مشارکت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین تغییر و بهینه‌سازی الگوهای تولید و مصرف انرژی می‌توان بر رسیدن به نقطه بازگشت اجتناب و زمینه‌ی پایداری آیندگان را فراهم کرد.

وزیر نیرو با اشاره به نشست کنفرانس بیست‌ویکمین تغییر اقلیم گفت: دستورالعمل‌های مورد نیاز در زمینه کاهش گرمایش جهان مورد توافق قرار گرفت و همچنین در این نشست ابزارها و سازوکارهای مورد نیاز برای تامین منابع مالی، توسعه و انتقام فناوری‌ها، ظرفیت‌سازی، کاهش انتشار، تطابق با تغییر اقلیم پیشنهاد شده است.

چیت‌چیان افزود: وزارت نیرو آماده شروع همکاری‌های علمی و فنی مبتنی بر ارتباط با طرف‌های خارجی است، چرا که این همکاری‌ها می‌تواند منجر به افزایش آگاهی و توسعه فناوری‌های لازم در کشور شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط وزارت نیرو در رابطه با توسعه و بهبود عملکرد صنعت برق بیان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در صنعت برق راندمان نیروگاه‌ها است که در این زمینه وزارت نیرو با استفاده از تکنولوژی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان بالا موجب افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور شده است همچنین استفاده از توربین‌های خارجی کلاس F که نسبت به توربین‌های کلاس E دارای ظرفیت بالاتر و راندمان بیشتر هستند توانسته راندمان نیروگاه‌ها را ارتقاء و موجب کاهش مصرف سوخت است.

وزیر نیرو با اشاره به تبدیل نیروگاه‌های گازی به شکل ترکیبی گفت: اضافله شدن بخش بخار به نیروگاه‌های گازی موجود و تبدیل آنها به نیروگاه سیکل ترکیبی و همچنین احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی جدید همراه با بازنشسته‌کردن نیروگاه‌های قدیمی تاثیر مثبتی در افزایش متوسط راندمان نیروگاه‌های حراتی کشور و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی خواهد داشت.

چیت‌چیان تصریح کرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدید‌پذیر در طول برنامه ششم به حدود 5000 مگاوات افزایش خواهد یافت که در این راستا به منظور افزایش ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدید‌پذیر وزارت نیرو در سال 1395 مجددا نسبت به اصلاح قیمت‌های خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدید‌پذیری که توسط بخش خصوصی احداث می شود اقدام کرد. همچنین مدت زمان خرید تضمینی برق از پنج سال به 20 سال افزایش یافت.

وی با بیان این‌که در جهت تامین رشد روزافزون تقاضای برق ظرفیت نیروگاهی کشور به بیش از 74000 مگاوات در سال 2015 رسیده است، گفت: این رقم طی پنج سال آینده با احداث انواع نیروگاه‌های جدید به بیش از 100 مگاوات خواهد رسید.

وزیر نیرو ادامه داد: تمرکز وزارت نیرو طی سال‌های آتی عمدتا معطوف به تکمیل نیروگاه‌های گازی و اضافه کردن بخش بخار به نیروگاه‌ها، احداث واحد‌های سیکل ترکیبی جدید، بازتوانی نیروگاه‌های بخاری و افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدید‌پذیر و تولید پراکنده خواهد بود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش تلفات در شبکه‌های انتقال و توزیع برق، بیان کرد: میزان تلفات برق در شبکه توزیع از 14.8 درصد به حدود 11 درصد کاهش یافته که مطابق با برنامه‌های کاهش تلفات انرژی در شبکه‌های برق قرار است که تلفات برق در شبکه توزیع تا انتهای برنامه ششم توسعه به حدود 8.7 درصد برسد.

به گفته چیت‌چیان تا سال پیک 40 درصد مصرف سوخت نیروگاه‌های حرارتی کشور از مازوت و گازوئیل بود، اما سال گذشته سهم گاز طبیعی در نیروگاه‌ها به 81 درصد افزایش یافت.

وزیر نیرو با بیان این‌که ایران از بزرگ‌ترین ذخائر انرژی فسیلی جهان است، اظهار کرد: در ماه گذشته و با برداشته شدن تحریم‌ها ایران توانست ظرفیت صادرات نفت خام خود را به دو برابر افزایش دهد. علاوه بر آن ایران با دارا بودن ظرفیت‌های صنعتی متنوع به ویژه در انرژی‌های الکتریکی و فسیلی به عنوان چهارمین کشور جهان از حیث نیروهای متخصص فنی و مهندسی می‌تواند علاوه بر ارتقاء راندمان انرژی نقش قابل توجهی در تامین انرژی در سایر کشورها ایفا کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید