Performancing Metrics

کاهش نرخ سود بانکی به صورت تعادلی نه دستوری | اتاق خبر
کد خبر: 348062
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 11:31
علیرضا کدیور در گفت و گو با اتاق خبر خواستار شد
یکی از گام های مثبت بانک مرکزی اصلاح صورت های مالی بانک ها است.

علیرضا کدیور در خصوص تعیین نرخ سود بانکی توسط خود شبکه های بانکی،  اظهار داشت: به شخصه معتقدم این رویه قریب به 99 درصد اجرایی نخواهد شد، دلیل آن نیز تلاش بانک مرکزی برای کاهش نامحسوس اما دستوری نرخ سود بانکی است.

وی ادامه داد: اگر رویه بانک مرکزی به این صورت بود که تعیین نرخ سود بانکی را به عهده خود بانک ها واگذار کند، عملا این روند بایستی در یک دوره گذار و به شکل تدریجی  انجام می گرفت.

کدیور افزود: در حال حاضر تمایلی را از سوی بانک مرکزی برای واگذاری تعیین نرخ سود بانکی به شبکه های بانکی شاهد نیستیم.

این عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران ضمن مثبت خواندن این اتفاق عنوان کرد: البته در حالت کلی اجرای چنین امری اتفاق خوبی است اما بدون شک باید همراه با نظارت هایی باشد که بی قاعده به نظر نرسد.

وی در بخش دیگری افزود: یکی از گام های مثبت بانک مرکزی اصلاح صورت های مالی بانک ها است.

کدیور گفت: بانک مرکزی در تلاش است تا بررسی کند سودی که بانک ها به سپرده گذاران واگذار می کنند، واقعی است یا از محل سودی بوده است که سهام داران بانک باید دریافت می کردند.

این کارشناس حوزه بازار سرمایه تصریح کرد: اصلاح صورت های مالی بانک ها اقدام بسیار مناسبی است با این فرض که بانک مرکزی،  نظارتی بر بانک ها مبنی بر اجازه پرداخت نرخ سود بانکی بالاتر در صورت، امکان بازپرداخت سود واقعی بیشتر به سپرده گذاران را داشته باشد.

وی اظهار داشت: اما براساس شواهدها می توان گفت چنین عزمی در بانک مرکزی وجود ندارد.

کدیور در خصوص کاهش نرخ سود بانکی گفت: امکان کاهش نرخ سود بانکی به صورت دستوری وجود دارد اما این که این امر در واقعیت امکانپذیر است یا خیر به نظر من این طور نیست.

این عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران توضیح داد: در کوتاه مدت امکان کاهش نرخ سود بانکی وجود ندارد. کما این که نرخ سود 18 درصدی که بانک ها بر روی آن توافق کردند به طور کامل در همه بانک ها اجرایی نمی شود. برای مثال: در حال حاضر بانک هایی هستند که بالاتر از نرخ سود فعلی را حاضرند به سپرده گذاران پرداخت کنند.

وی ادامه داد: عملا بانک ها با ترفندها و راه های مختلفی که می شناسند؛ این نرخ را دور می زنند. طبیعتا وقتی نرخ سود بانکی 18 درصد اجرا نشده است اگر پایین تر بیاید نیز اجرایی نخواهد بود.

کدیور در خصوص مزایای کاهش نرخ سود بانکی در اقتصاد کشور بیان داشت: نرخ بانکی خود معلول است، یعنی در ابتدا بایستی اتفاقاتی در اقتصاد و متغیرهای پولی رخ دهد که نرخ سود کاهش پیدا کند. در حال حاضر نرخ سود امکان پایین آمدن و کاهش را ندارد، اگر نرخ سود به صورت تعادلی و واقعی پایین آید، آثار بسیار مثبتی می تواند داشته باشد.

این کارشناس حوزه بازار سرمایه ضمن اشاره به آثار مثبت کاهش نرخ سود بانکی به صورت تعادلی بیان داشت:  با اجرای این روند، هزینه تأمین مالی کاهش می یابد، در واقع انگیزه سرمایه گذاری افزایش می یابد و این باعث می شود که نرخ رشد اقتصادی نیز افزایش پیدا کند. اما شرط آن همان طور که ذکر کردم این است که این نرخ سود به صورت تعادلی کاهش یابد نه دستوری.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید