کشت چغندر در دشت اردبیل موفقیت‌آمیز نیست | اتاق خبر
کد خبر: 351788
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1395 - 04:46
رئیس جهاد کشاورزی اردبیل گفت: با وجود تأکید برخی افراد کشت چغندر قند به لحاظ فنی در دشت اردبیل موفقیت‌آمیز نیست.

اتاق خبر: بهروز عزیزی بعدازظهر چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب اردبیل تصریح کرد: کشت چغندر قند بارها در جلسات متعدد بررسی فنی شده است.

وی با اشاره به عدم موفقیت کشت این محصول در دهه ۷۰ اضافه کرد: در مقایسه با شرایطی که برای کشت چغندر قند پیشنهاد می‌شود این طرح چندان موفقیت‌آمیز نیست.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل افزود: به جای کشت چغندر تغییر کشت به کلزا را پیشنهاد کردیم و هم اینک کشت کلزا در ۱۶۰ هکتار از اراضی شهرستان اجرا می‌شود.

به گفته عزیزی متأسفانه برخی زارعان به دلیل اطلاعات ناکافی در مقابل تغییر الگوی کشت مقاومت می‌کنند در حالی که درآمدزایی کشت کلزا از یک سو و مصرف آبی آن از سوی دیگر مقرون به صرفه تر از سیب‌زمینی است.

وی متذکر شد: در کشت سیب‌زمینی و مدیریت مصارف آبی نیز طی دو سال اخیر کشت پاییزه در ۱۱ قطع زمین اجرا می‌شود و لازم است کشت به مدت سه سال دیگر تداوم یابد تا همزمان مطالعات نسبت به بررسی دستاورد آن به نتیجه قطعی برسد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل با تأکید به اینکه در کشت پاییزه سیب‌زمینی نوبت آبیاری این محصول کاهش پیدا می‌کند، ادامه داد: در حال حاضر همزمان با کشت پژوهش‌هایی در خصوص خروجی این طرح در دست اجرا است.

عزیزی همچنین به ضرورت اجرای طرح‌های نوین آبیاری اشاره و تأکید کرد: به همین منظور لوله‌گذاری در ۱۲ هزار هکتار در دست اجرا است و آبیاری بارانی نیز در پنج هزار هکتار اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: آبیاری بارانی برای شش هزار و ۲۰۰ هکتار دیگر در دست اقدام است و درعین‌حال نسبت به اصلاح شیوه‌های آبیاری اطلاع‌رسانی گسترده به زارعان انجام می‌شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید