برداشت روزانه ۴۳۱ میلیون مترمکعب گاز از پارس جنوبی | اتاق خبر
کد خبر: 354310
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 13:12
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از مرز ۴۳۱میلیون مترمکعب در روز گذشته است، گفت: امسال ۱۰۰میلیون مترمکعب به برداشت گاز از پارس جنوبی اضافه می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، علی‌اکبر شعبانپور در آخرین روز هفته گذشته پس از پایان عملیات بارگیری سکوی ۱۸B پارس جنوبی در جمع خبرنگاران بارگیری سکوی ۱۸B را کار تخصصی و حساس دانست که با همکاری مجموعه کارگران، متخصصان، مهندسان، پیمانکاران، شرکت مبین‌سازه و ایزایکو و شرکت نفت و گازپارس محقق شد.
وی با اشاره به عقب‌بودن ساخت سکوهای ۱۸B و ۱۷B در یارد صدرا، اظهار کرد: با توجه به اینکه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در اولویت بهره‌برداری قرار داشتند و اجرای فاز ۱۴ عقب‌تر از دیگر فازها بوده و در اولویت نیز قرار نداشت بنابراین تمهیداتی اندیشیده شد تا ۲ سکوی این فاز با تغییرات فنی جایگزین سکوهای ۱۷B و ۱۸B شود. شعبانپور، وزن سکوی ۱۸B را ۲هزار و ۸۰۰ تن اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه عملیات بارگیری با همه حساسیت‌های آن با موفقیت انجام شد پس از آن مهاربندی سکوها آغاز می‌شود که برنامه تعیین‌شده برای این بخش از کار نیز ۲۰ روز است.


تجهیز یارد صدرا از سوی قرارگاه
شعبانپور درباره دلیل جایگزینی سکوها گفت: شرکت صدرا باید ۲ سکوی ۱۷B و ۱۸B می‌ساخت اما به دلیل مشکلات فراوانی که داشت در عمل تنها طبقات این سکوها ساخته شده بود، ازسوی دیگر سکوهای فاز ۱۴ نیز از برنامه زمان‌بندی‌شده پیش‌تر بودند بنابراین با بررسی فنی و مهندسی این جایگزینی انجام شد. وی با اشاره به بازدیدهایی که از یارد صدرا در هفته‌های اخیر داشته است، ادامه داد: هم‌اکنون اطلاعی از مسائل حقوقی شرکت صدرا ندارم اما از آنجا که قرارگاه مدیریت صدرا را برعهده گرفته و تیم مدیریتی جدیدی روی کار آمده است سکوهای فاز ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ در اولویت ساخت قرار دارند. مدیرعامل شرکتنفت و گاز پارس با ابراز امیدواری نسبت به ساخت ۱۰ سکویی که صدرا باید آنها را بسازد، افزود: با توجه به تجهیز یارد صدرا از سوی قرارگاه و همچنین حمایت و پشتیبانی وزارت نفت و شرکت نفت و گاز پارس امیدوارم شاهد ساخت این سکوها از سوی صدرا باشیم. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه انتظار داریم سکوی ۱۸B در تاریخ ۲۶ تیر به سمت دریا برای نصب در موقعیت خلیج‌فارس حرکت کند، اظهار کرد: پس از آن حدود ۲ تا ۳روز برای حمل در موقعیت خلیج‌فارس زمان خواهد برد و نصب هم با توجه به شرایط جوی انجام می‌شود که حداکثر یک هفته زمان خواهد برد. وی با بیان اینکه هم‌اکنون حفاری ۱۱ حلقه چاه سکوی ۱۸B به پایان رسیده است، ادامه داد: هفته آینده دکل از موقعیت حفاری سکوها جدا می‌شود تا سکو آماده نصب شود.


اجرای همزمان عملیات مهاربندی و فعالیت‌های اجرایی بخش دریا
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه همه این مراحل به صورت همزمان انجام می‌شود، ادامه داد: از آنجا که مجموعه فعالیت‌های انجام شده در دریا از نظر تجهیز بسیار سخت‌تر و پرهزینه‌تر از خشکی است بنابراین همه تلاشمان را به کار می‌بریم تا کارهای اجرایی تا جای ممکن در خشکی انجام شود. وی ادامه داد: به همین دلیل سکوی ۱۸B پیشرفت ۹۲درصدی دارد و با عملیات مهاربندی و نصب از پیشرفت ۹۶ درصدی برخوردار می‌شود. شعبانپور گفت: در بخش پیش‌راه‌اندازی از پیشرفت ۵۰درصدی و راه‌اندازی از پیشرفت ۱۵درصدی برخورداریم. بنابراین برای تسریع در کارها در کنار عملیات مهاربندی که ۲۰ روز طول می‌کشد، تیم‌های اجرایی به صورت ۲ شیفت کار می‌کنند تا سکو را از نظر راه‌اندازی به ۴۰درصد برسانند و هرآنچه را می‌توان در خشکی انجام داد، تکمیل کنند. وی گفت: حداقل یک تیم ۳۰۰ نفره در دریا برای عملیات نصب و راه‌اندازی فعالیت می‌کنند.
تولید یک میلیارد فوت مکعبی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره مدت‌زمان راه‌اندازی سکو اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده از یکم مرداد، ۵ماه را برای عملیات راه‌اندازی این سکو در نظر گرفته‌ایم. به این ترتیب اواخر آذر گاز از دریا به خشکی ارسال می‌شود تا تولید یک میلیارد فوت مکعبی گاز از سکوی ۱۸B محقق شود. وی با بیان اینکه سکوی ۱۴C با انجام تغییرات فنی جایگزین سکوی ۱۷B شده است، یادآور شد: این سکو هم‌اکنون پیشرفت ۸۶درصدی دارد، با این حال کارهای زیادی برای تکمیل دارد که پیش‌بینی شده است نیروها ۲ شیفت کار کنند تا بتوانیم ۲ ماه دیگر این سکو را آماده بارگیری کنیم. به گفته مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس، فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در مجموع ۲میلیارد فوت مکعب به تولید پارس جنوبی اضافه می‌کنند.
شعبانپور افزود: با توجه به اینکه پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی از ظرفیت خالی برخوردار است و ساخت سکوی فاز ۱۴ نیز از پالایشگاه جلوتر است بنابراین گاز این سکو با ظرفیت ۵۰۰میلیون فوت مکعب در روز به این پالایشگاه منتقل می‌شود.
به گفته وی، بارگیری سکوی ۱۴A تا پایان امسال انجام می‌شود، اما راه‌اندازی این سکو سال آینده انجام خواهد شد.


افزایش ۵میلیارد فوت مکعبی تولید پارس جنوبی تا پایان امسال
وی با بیان اینکه امسال ۵ فاز ۱۹ (معادل ۲ فاز استاندارد)، ۲۰ و ۲۱ و یک فاز ۱۷ و ۱۸ در اولویت بهره‌برداری قرار دارند، ادامه داد: به این ترتیب ۵ میلیارد فوت مکعب در روز برداشت از پارس جنوبی افزایش می‌یابد که همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر برداشت حداکثری از میدان‌های مشترک است. به گفته مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس، برداشت کنونی از این میدان گازی از مرز ۴۳۰میلیون مترمکعب در روز گذشته است.
شعبانپور با اشاره به بارگیری سکوی ۱۹A که هفته گذشته از یارد خرمشهر انجام شد، افزود: سکوی فاز ۲۱ با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب نیز شنبه از یاردخرمشهر بارگیری می‌شود و قرار است هر دو سکو با یک بارج به سمت موقعیت خود در خلیج‌فارس حرکت کنند. مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس برنامه زمان‌بندی برای راه‌اندازی سکوی فاز ۲۱ را ۵ ماه اعلام کرد و افزود: سکوی فاز ۲۰ نیز ۲ ماه پس از بارگیری سکوی فاز ۲۱، عملیات بارگیری خود را شروع می‌کند. وی با اشاره به بارگیری سکوی ۱۹C که سال گذشه انجام شده بود، ادامه داد: هم‌اکنون این سکو آماده راه‌اندازی است که با انجام این مهم یک میلیارد فوت مکعب به ظرفیت تولید این فاز نیز اضافه می‌شود.


راه‌اندازی سکوها تا پایان سال
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان اینکه امسال ۶ سکوی پارس جنوبی بارگیری و راه‌اندازی می‌شوند که هم‌اکنون بارگیری ۲ سکوی ۱۹A و ۱۸B آغاز شده خاطرنشان کرد: بارگیری سکوی هفتم که به فاز ۱۴ تعلق دارد امسال انجام می‌شود اما راه‌اندازی آن به سال آینده موکول خواهد شد.
شعبانپور با بیان اینکه امسال ۱۰۰میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید پارس جنوبی اضافه شده است، خاطرنشان کرد: به این ترتیب تا پایان امسال در تولید روزانه با قطر برابر خواهیم شد. وی تصریح کرد: براساس اطلاعات موجود، قطری‌ها حداقل در ۳سال اخیر بر روی حفظ تولید خود کار کرده‌اند در حالی که ایران در همین مدت تولید روزانه خود را از پارس جنوبی افزایش داده است. مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان اینکه بخش پالایشگاهی فازهای ۱۷ و ۱۸ به‌طور کامل آماده است و واحد گوگردزدایی آن هم به زودی راه‌اندازی می‌شود، ادامه داد: مرحله نخست تولید این فازها از دی سال ۱۳۹۳ با بهره‌برداری از ۲۲ حلقه چاه تولید گاز، ۲ سکوی دریایی اصلی، ۲ خط لوله زیر دریایی ۳۲ اینچ و چهار ردیف عملیاتی پالایشگاهی برای شیرین‌سازی گاز راه‌اندازی شده است.
پرداخت مطالبات پیمانکاران
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس در پاسخ به این سوال که با توجه به گشایش‌های مالی آیا شاهد بهبود روند پرداختی به کارگران خواهیم بود، گفت: حتی زمانی که شرکت ملی نفت با محدودیت منابع مالی روبه‌رو بود اما اعتبارات به اندازه‌ای تزریق می‌شد تا مطالبات کارگران پرداخت شود. در ماه‌های اخیر نیز پول بیشتری به پیمانکاران تزریق شده است و مقام‌های استان و شهرستان نیز پیگیر مطالبات کارگران هستند.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید