۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آبیاری مدرن می شود | اتاق خبر
کد خبر: 355225
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 18:24
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: به منظور مدیریت منابع آبی با اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از از صندوق توسعه امسال ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش آبیاری مدرن قرار می گیرد.

اتاق خبر: علی مرادی اکبری در حاشیه سفر به قزوین برای بازدید از طرح های آبیاری تحت فشار،در یک دهه گذشته با تغییرات اقلیم و بروز خشکسالی شرایطی ایجاد شده که در وضعیت کم آبی شدید قرار گرفته ایم و اگر مدیریت منابع آبی نداشته باشیم باید با کشت برخی محصولات کشاورزی خداحافظی کنیم.

وی افزود: با مصرف بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر استراتژیک آبی کشور هم اکنون با کسری ۸ میلیارد مترمکعبی مواجیهم و چاره ای نداریم جز آنکه با اجرای طرح های آبیاری مدرن از هدر رفت آب در این بخش جلوگیری کنیم.

۵۰۰ میلیون دلار برای اجرای آبیاری تحت فشار

مرادی اکبری تصریح کرد: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی رقم قابل توجهی برای توسعه آبیاری مدرن در مزارع اختصاص یافته که با این اعتبار می توانیم وضعیت کشاورزی را بهبود بخشیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد:امسال قرار است ۵۰۰ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبیاری نوین تخصیص داده شود که بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه خواهد شد.

اجرای آیباری مدرن در یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی کشور
 
مرادی اکبری اظهارداشت: در حال حاضر بالغ بر یک میلیون و۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سیستم آبیاری نوین مجهز شده و در یک برنامه ۱۰ ساله قادریم چهار میلیون هکتار دیگر از مزارع را به این سیستم مجهز کنیم و برای هر هکتار هشت میلیون تومان تسهیلات به کشاورزان پرداخت می شود.

وی یادآورشد: در سال جاری برای آبیاری مدرن حدود ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور برنامه ریزی کرده ایم و امیدواریم استانها در این زمینه فعال عمل کنند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: با توافقی که با استاندار قزوین انجام شده قرار شد در مدت دو سال در استان ۴۰ هزار هکتار از اراضی را تحت پوشش آبیاری مدرن قرار دهیم و باور داریم این ظرفیت و پتاسیل در استان وجود دارد تا مزارع استان در حجم بیشتری مکانیزه و مدرن شود که این کار در سفر هیئت دولت مصوب خواهد شد.

سهیمه امسال استان قزوین ۸ هزار هکتار

مرادی اکبری در ادامه به جایگاه کشاورزی استان در تامین امنیت غذایی کشور اشاره کرد و اظهارداشت: خوشبختانه قزوین ظرفیت بسیار خوبی در تولید و صادرات محصولات کشاورزی دارد و به طور میانگین می تواند سالانه حدود ۸ تا ۱۲ هزار هکتار را تحت پوشش قرار دهد.

وی گفت: با تاکید و اصرار استاندار محترم موافقت کردیم تا سهم بیشتری به استان قزوین اختصاص دهیم و به شرط اجرای طرح آمادگی داریم سالانه تا ۲۰ هزار هکتار را تامین اعتبار کنیم.

مرادی اکبری اظهارداشت: سهم اعتباری استان قزوین ۷۷ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان است که برای آبیاری تحت فشار اختصاص داده خواهد شد و اگر استان شما بتواند حجم بیشتری از طرح را اجرایی کند آمادگی داریم اعتبارات بیشتری را به این منطقه تزریق کنیم تا مزارع بیشتری به سیستم نوین مجهز شود.

تغییر الگوی کشت/ برنج فقط در استانهای شمالی کشت خواهد شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: منابع آبی ما بشدت در حال کاهش است و باید بااصلاح الگوی کشت و تغییر ارقام پر مصرف به کم مصرف در سیاست های واردات و صادرات نیز تجدید نظر و بازنگری کنیم.

وی اضافه کرد: با درک شرایط کم آبی سیاست وزارتخانه در کشت بر این است که گیاهان پرمصرف مانند صیفی و سبزی را وارد محیط های کنترل شده و گلخانه ها کنیم تا مصرف آب کم شده و مدیریت شود.

مرادی اکبری گفت: سیاست «آب مجازی» هم از دیگر برنامه هاست و با انتخاب واردات از محصولات پرمصرف و صادرات از محصولات کم آب می توانیم مدیریت آب را عملی کنیم و از دیگر برنامه ها استفاده از اقلام مقاوم به خشکی و مقاوم به شوری است که وزارتخانه در دستور کار دارد تا به نوعی آب وارد کشور شود.

وی افزود: نشاء کاری، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، استفاده از ارقام مقاوم به خشکی و شوری از برنامه های اصلاح الگوی کشت است که امیدواریم با همکاری کشاورزان محقق شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در اجرای اصلاح الگوی کشت در برنامه جدید مقرر شده تا از این پس کشت برنج فقط در استانهای مازندران و گیلان صورت گیرد و در سایر مناطق ممنوع شود وکشت جایگزین نیز معرفی و حمایت شود.

وی بیان کرد: البته تحقق این امر نیازمند تامین زیرساختها در استانهای شمالی کشور است و در کنار آن باآموزش وتوجیه بهره برداران امیدواریم این افراد را هم همراه کنیم و انتظار داریم کشاورزان نیز متوجه شوند آب نیست و بپذیرند به سمت محصول کم اب بروند.

بستن چاههای غیرمجاز جدی است

مرادی اکبری در خصوص چاههای غیرمجاز هم گفت: سالانه میلیاردها مترمکعب آب توسط چاههای غیرمجاز استخراج می شود و به همین دلیل با کمبود  آب برای کشت مواجهیم و باید با این پدیده با جدیت برخورد شود.

وی بیان کرد: چاههای غیر مجاز مشکل دیگر است و دولت و وزارت نیرو مصمم هستند با آن برخورد کنند لذا نیازمند کمک دستگاه قضایی، وزارت کشور، رسانه ها و صدا وسیما هستیم تا در این کار موفق شویم چون سالانه میلیاردها مترمکعب آب از چاهها غارت می شود.

معاون وزیر بیان کرد: اگر بتوانیم از آب و خاک موجود کشور بخوبی نگهداری و صیانت کنیم می توان به افزایش تولید، اشتغال و بهره وری درکار امیدوار بود و به نتایج ارزشمندی رسید.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید