برداشت ۵۸ میلیارد مترمکعب بیشتر از ظرفیت استاندارد سفره‌های زیرزمینی | اتاق خبر
کد خبر: 362058
تاریخ انتشار: 8 مرداد 1395 - 16:07
معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: در سال‌های گذشته ما حدود ۵۸ میلیارد مترمکعب بیش از ظرفیت استاندارد از سفره‌های زیرزمینی استفاده کردیم.

اتاق خبر: رحیم میدانی  با اشاره به ابعاد بحران آب در کشور و استفاده بی رویه از سفره‌های زیرزمینی، اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های گذشته منابع زیرزمینی آب با برداشت بی رویه ۸۶ درصدی روبرو بوده است، حال آنکه استاندارد برداشت از آب زیر زمینی ۴۰ درصد است.

وی افزود: امکان اینکه بتوان در کوتاه مدت این برداشت را به استاندارد جهانی رساند بسیار کم است، اما بنا داریم با برنامه‌های پیچیده و گسترده این میزان را حداقل به ۶۰ درصد برسانیم.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو گفت: طبیعت هوشمند است و در برابر ناملایمت‌ها عکس العمل نشان می‌دهد، ما اگر میزان تاب آوری و آستانه تحمل منابع آب را رعایت کنیم می‌توانیم هزاران سال از این منابع استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: ما تقریباً طی این سال‌ها حدود ۱۱۵ میلیارد مترمکعب از ظرفیت آب‌های زیرزمینی استفاده کردیم و بخش عمده ای از نشست زمین‌ها در برخی مناطق ناشی از همین مساله بوده است.

میدانی یاد آور شد: قبلاً هنگام حفاری و کندن چاه‌ها در عمق ۵۰ متری به آب می‌رسیدیم اما اکنون این میزان به عمق ۲۵۰ متری رسیده است.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اقدامات وزارت نیرو و شورای عالی آب جبران اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی گفت: سال ۹۳ یک طرح ملی در شورای عالی آب تحت عنوان  طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی تصویب شد که براساس یکی از مصوبات آن بناست سالانه ۱۱ میلیارد مترمکعب برداشت از آب‌های زیرزمینی کاهش یابد، بلکه بدین صورت بتوان در یک بازه زمانی مشخص به یک تعادل حداقلی در این زمینه رسید.

وی اظهار داشت: پرتی آب در کل کشور ۲۵ درصد است که تقریباً ۱۸ درصد آن مربوط به شبکه‌های انتقال آب است.

وی افزود: متاسفانه بالا بودن هزینه تعمیرات شبکه و پایین بودن تعرفه‌های آب باعث شده نتوان چندان در این معادله تغیییری ایجاد کرد.

میدانی در پایان یادآور شد: حل مساله بحران آب در کشور مستلزم اجماع نخبگان کشور و نگاه چند بعدی آن‌ها به راه حل‌های رفع بحران آب است.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید