لزوم سنجش میزان هزینه و سود محصولات معدنی | اتاق خبر
کد خبر: 365146
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 10:28
نایب رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران مطرح کرد
اگر خواهان ارتقاء درآمدهای معدنی و جایگزینی آن با درآمدهای نفتی هستیم نیازمند یک برنامه حداقل میان مدت و یک استراتژی منسجم می باشیم که تمام حلقه های معدنی از جمله اکتشاف بهره برداری و فرآوری در آن گنجانده شود.

به گزارشاتاق خبر آیدین زینال زاده در خصوص جایگزینی درآمدهای معدنی با نفت در اقتصاد مقاومتی گفت: بحث جایگزینی درآمدهای معدنی موضوعی است که در مورد آن بحث و بررسی های فراوانی صورت گرفته است. این موضوع موافقان و مخالفان خود را دارد. اما من احساس می کنم که موافقان این موضوع به جهت علاقه ای که به معدن دارند کمی احساسی با این مسئله برخورد می کنند.

وی ادامه داد: واقعیت امر این است که گرچه بخش معدن پتانسیل جایگزینی درآمدهای نفتی را دارد اما با شرایط فعلی و وضعیتی که معادن با آن رو به رو هستند این امر بعید به نظر می سد.

زینال زاده تصریح کرد: بایستی یک فرصت چندساله برای تحقق این موضوع قائل شد. به عبارتی؛ در کنار فراهم آوردن زیرساخت ها، نیاز به یک برنامه بلند مدت برای تولید محصولات با ارزش افزوده بیش تر احساس می شود.

وی در همین راستا تأکید کرد: البته باید  نیم نگاهی نیز به بازار جهانی داشته باشیم و ببینیم که صادرات مواد معدنی به چه صورت می تواند ارزآوری بیش تری را برای کشور به همراه داشته باشد. به عنوان مثال: برخی مواد معدنی وجود دارد که اگر فرآوری شوند ارزش افزوده برای آن ها ایجاد می شود اما باید دید که چقدر هزینه کردیم که این ارزش افزوده ایجاد شود.

نایب رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران بیان داشت: باید دید ملی داشته باشیم و هزینه و سود محصولات را بسنجیم.

این کارشناس بخش معدن اظهار داشت: اگر خواهان ارتقاء در درآمدهای معدنی و جایگزینی آن با درآمدهای نفتی هستیم نیازمند یک برنامه حداقل میان مدت و یک استراتژی هستیم که تمام حلقه های معدنی از جمله اکتشاف، بهره برداری و فرآوری در آن دیده شود. بایستی ظرفیت سازی ها متناسب با هم انجام شود که بتوانیم فرآیند معدن کاری  برای  70 نوع ماده معدنی شاهد باشیم.

زینال زاده ادامه داد:گاهی اوقات در یک بازه زمانی  اتفاقاتی در دنیا  برای برخی از مواد معدنی رخ می دهد که در مقاطعی افزایش قیمت موقتی برای آن ها به وجود می آید و همه در کشور به سمت آن ماده معدنی هجوم می برند. زمانی که تب این مواد معدنی تمام شود، خیلی از معادن رو به تعطیلی می روند و سرمایه گذاران از آن معادن روی گردان می شوند. و تمام این مسائل به این دلیل است که ما کنترلی بر روی تولید نداریم.

وی افزود: اگر استراتژی داشته باشیم می توانیم تعیین کنیم که چه نوع ماده معدنی در چه مرحله ای می تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد و آن زمان است که می توانیم مزایای خود را بشناسیم. اگر این اتفاقات رخ دهد مانند بسیاری از کشورهای دیگر که در بازارهای جهانی حرف اول را می زنند ما نیز می توانیم روی درآمدهای منابع معدنی حساب کنیم

زینال زاده در خصوص نتایج مذاکرات با هیأت های خارجی بیان داشت: مذاکرات را هیأت های عالی از وزارت صنعت معدن تجارت شرکت می کنند و به ندرت پیش می آید که مدیران کل وارد این مذاکرات شوند و روند و نتیجه مذاکرات نیز بازتاب ندارد.

این کارشناس معدنی در خصوص شرایط نامناسب معادن زغال سنگ به لحاظ تجهیزات ایمنی گفت: این موضوع به دفتر بهره برداری در وزارت خانه مرتبط می شود، که به صورت مستقل تصمیمات را اخذ کرده و بحث ارتباط با رسانه را نیز خود انجام می دهند، به همین جهت باید بگویم اطلاعی در این خصوص ندارم.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید