کاهش قیمت ذرت در بازار | اتاق خبر
کد خبر: 373923
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 10:44
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران از کاهش ۶ درصدی قیمت ذرت در بازار خبر داد و گفت: قیمت جو و گندم داخلی طی این مدت گران شده است.

اتاق خبر: مجید موافق قدیری درباره  تغییرات قیمت ذرت طی یک ماه گذشته در بازاراظهارداشت: باتوجه به اینکه برداشت ذرت داخلی در ماه‌های مهر و آبان به اوج  خود می‌رسد و همچنین به دلیل افزایش حجم واردات این نهاده به  کشور، نرخ این محصول ۶ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

وی افزود: البته قیمت گندم و جو دامی از هفته قبل به دلایل متعدد از جمله اتمام فصل برداشت داخل، به طور میانگین حدود ١٥ تومان افزایش یافته  است که همین امر تولیدکنندگان شیر و گوشت را بیشتر به خرید ذرت ترغیب می‌کند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران  همچنین در پاسخ به این پرسش که  دولت به منظور افزایش ظرفیت تولید کارخانجات خوراک دام چه اقداماتی را باید انجام دهد؟ گفت: طی سه سال گذشته جلسات زیادی را در این زمینه با مدیران سازمان دامپزشکی و معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی برگزار و پیشنهادات‌مان را شفاف به آنان ارائه کردیم.

به گفته قدیری موافق، حذف تولید خوراک دام در واحدهای پرورش مرغ‌داری، دامداری و آبزی پروری  و همچنین  واحدهای تولیدی غیر مجاز، اعطای مشوق‌های صادراتی، حذف قوانین و دستورالعمل‌های مخل کسب و کار و ارائه تسهیلات ارزان قیمت را می‌توان از جمله این راهکارها دانست.

وی افزود: سال ۹۴ حدود ۸ میلیون تن انواع خوراک دام، طیور و آبزیان صنعتی در کشور تولید شد که این عدد نسبت به سال ۹۰ حدود ۶۴ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: روند تولید در کارخانجات خوراک دام در طول ۵ سال گذشته صعودی بوده اما در حد انتظار از نظر فنی و اقتصادی نبوده به گونه‌ای که در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ جمعا به ترتیب ۵۰۱۱، ۵۳۶۷، ۵۷۵۰، ۶۹۲۱، ۷۷۵۰ هزار تن خوراک دام و طیور تولید شده است.

رییس کارگروه دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی اتاق ایران ادامه داد: تولید امسال خوراک دام صنعتی ایران به دلیل رکود حاکم در بازار، عدم نقدینگی، قوانین مخل کسب و کار، نبود استراتژی تولید، صادرات و واردات در کشور و غیره نسبت به سال قبل تغییر محسوسی نخواهد داشت.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه ظرفیت اسمی کارخانجات تولید کننده خوراک دام صنعتی  در سال گذشته ١٩ میلیون تن بود که امسال با افتتاح واحدهای بزرگ به این ظرفیت اضافه خواهد شد، گفت:سال گذشته کارخانجات به طور میانگین با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت خود کار کردند که مهم‌ترین دلیل آن کمبود نقدینگی و رکود در بازار بود، البته نباید تولید در واحدهای غیر مجاز و پرورش را نادیده بگیریم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید