ایران برنامه‌ای برای جایگزینی روسیه در بازار گاز اروپا ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 376010
تاریخ انتشار: 26 مهر 1395 - 08:40
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه ایران برای دستیابی به بازار اروپا از طریق ال ان جی برنامه‌ریزی کرده است، اظهار کرد: ایران در این حوزه هدفی برای رقابت و جایگزینی با روسیه ندارد.

اتاق خبر: حمیدرضا عراقی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف راهبردی کشور صادرات است، افزود: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، در حوزه اقتصاد مقاومتی باید صادرات داشته باشیم و نقش خود را در تجارت جهانی بازی کنیم. ایران هم اکنون یک درصد از تجارت جهانی گاز را در اختیار دارد و این میزان باید به ١٠ درصد افزایش یابد.

وی ادامه داد: ایران در دراز مدت می تواند با کشورهای زیادی تعامل داشته باشد و از طریق ال ان جی به بازار اروپا دست یابد.

معاون وزیر نفت با بیان این که بازار اروپا، بازاری نیست که بتوانیم با روسیه رقابت کنیم، گفت: ما جایگزین روسیه نمی شویم و هدفی هم در این زمینه نداریم. ایران بازار خود را دارد و همسایه های ما به گاز نیاز دارند.

عراقی تاکید کرد: با توجه به وجود بزرگترین مخزن گاز دنیا، ایران ظرفیت بالایی در تامین گاز همسایه های خود دارد و مسائلی از جمله قیمت، امکانات سیاسی و فنی باید به مرور حل شود.

وی اعلام کرد: برداشت من این است که ایران تنها کشور منطقه است که این توان را دارد که گاز همسایه ها را تامین کند و از سوی دیگر، همسایه های ما نیز به این گاز نیاز دارد.

افزایش تولید گاز کشور به ١.٢ میلیارد مترمکعب

معاون وزیر نفت در ادامه از افزایش تولید گاز ایران خبر داد و گفت:تولید گاز ایران تا چهار سال آینده از ٦٠٠ میلیون مترمکعب در روز کنونی به یک میلیارد و ٢٦٠ میلیون مترمکعب افزایش می یابد .برداشت ایران از مخزن پارس جنوبی تا سال آینده با قطر برابر می شود و می توانیم این گاز را به ارزش افزوده تبدیل کنیم.

صرفه جویی ١٠٠ میلیون مترمکعب مصرف با بهینه سازی

عراقی تصریح کرد: متاسفانه بخش خانگی در زمستان مصرف بالایی دارد و با بهینه سازی مصرف می توانیم روزانه ٦٠ تا ١٠٠ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی کرده و این مقدار گاز را به ارزش افزوده تبدیل کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: بهینه سازی مصرف گاز در بخش خانگی نیازمند قانون، قیمت، فناوری و فرهنگ سازی است.

گاز به جای سوختن به ساختن اختصاص یابد

وی تاکید کرد: بهینه سازی مصرف انرژی باید به فرهنگ ملی بدل شود و گاز را به جای سوختن برای ساختن اختصاص یابد.می توانیم با بهینه سازی مصرف، اقتصاد کشور را بر مبنای گاز توسعه دهیم و گاز را به ارزش افزوده تبدیل کنیم.

به گزارش وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عنوان کرد: گاز با تزریق به مخازن نفتی و ازدیاد برداشت، تحویل به پتروشیمی ها به عنوان خوراک، تحویل به صنایع و نیروگاه ها و جایگزینی با سوخت های مایع و صادرات به ارزش افزوده تبدیل می شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید