دو راهی اوپک بین کاهش تولید و قیمت‌های بالاتر یا حفظ تولید و قیمت های پایین تر | اتاق خبر
کد خبر: 382380
تاریخ انتشار: 6 آذر 1395 - 17:23
درحالی که کم تر از یک هفته به اجلاس ۳۰ نوامبر(۱۰ آذر) اعضای اوپک باقی مانده است،برخی کارشناسان عقیده دارند اعضای اوپک باید بین کاهش تولید و قیمت های بالاتر یا حفظ میزان تولید فعلی و قیمت های پایین تر یک گزینه را انتخاب کنند.

اتاق خبر: در این راستا، محمدعلی خطیبی ، با بیان اینکه ایران می تواند تولید نفت خود را تا میزان قبل از تحریم ها افزایش دهد،گفت: این موضوع نه تنها درمورد ایران بلکه درمورد نیجریه و لیبی هم توافق شده است زیرا این سه کشور به دلایل مختلف نمی توانستند تولید خود را افزایش دهند و اکنون می توانند تولید خود را تا حد قبلی افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه هدف اجلاس ۳۰ نوامیر اوپک، کاهش میزان تولید نفت است،اظهار کرد: در حال حاضر تولید اوپک ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه تا ۳۳ میلیون و  ۶۰۰ هزار بشکه است در حالی که تقاضا و یا سقفی که در اجلاس قبلی تعیین شده ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه تا ۳۳ میلیون بشکه است، البته اخیرا سقف ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برای نیمه اول سال میلادی تاکید شده است.

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد:تولید اوپک برای نیمه دوم سال میلادی ممکن است ۳۳ میلیون بشکه تعیین شود اما برای نیمه اول سال کشش بازار بیشتر از ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نیست.این یک میلیون بشکه باید توسط سه کشور مذکور  کاهش داده شود. در واقع هر کشوری باید دارای یک سهمیه شود و میزان تولید بین اعضا توزیع شود که روی روش های این توزیع بحث وجود دارد.

خطیبی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری مایل نیست تولید خود را کاهش دهد،تصریح کرد: همه کشورها تمایل دارند با نهایت توان تولید کنند اما از طرف دیگر همه می خواهند قیمت ها افزایش پیدا کند. تنها راه افزایش قیمت ها نیز این است که بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود.

وی ادامه داد: معمولا کشورها کاهش تولید را با کراهت می پذیرند، اما  بین دو انتخاب قیمت های فعلی یا ضعیف تر و یا قیمت بالاتر همه قیمت بالاتر را می خواهند. حتی تولیدکنندگان غیر اوپک شامل روسیه و آمریکا نیز قیمت بهتر می خواهند و درمورد قیمت بالاتر بین تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک توافق جمعی وجود دارد.

نماینده سابق ایران در اوپک در پایان تاکید کرد:فکر می کنم با توجه به اینکه همه قیمت های بالاتر می خواهند، عزمی برای فاصله گرفتن از قیمت‌های فعلی وجود دارد اما درمورد راه های کاهش تولید و سهمیه بندی بحث هایی وجود دارد که امیدوارم اعضا به توافق برسند.

ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید