Performancing Metrics

کاهش هشت درصدی نرخ بیکاری تا سال ۱۴۰۰ | اتاق خبر
کد خبر: 393140
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1396 - 10:28
کار و تعاون در هفته‌ای که گذشت...
مهمترین خبرهای هفته به راه‌اندازی سامانه طرح کارورزی وزارت کار، گسترش همکاری بخش تعاون ایران و برزیل در حوزه بانکی و پیش‌بینی کاهش ۸ درصدی نرخ بیکاری تا سال ۱۴۰۰ اختصاص داشت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رونمایی سامانه طرح کارورزی در هفته آینده خبر داد و گفت: دسترسی به این سامانه از طریق نشانی  https://eshteghal.mcls.gov.ir  امکانپذیر است و فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند با مراجعه به سایت مراحل ثبت نام خود را طی کنند.

وی افزود: طرح کارورزی سال گذشته در سه استان گلستان، قزوین و کردستان اجرایی شد و تجربه اجرای آن حاکی از آن است که ۷۰ درصد کسانی که از طریق طرح جذب بازار کار شده‌اند در نزد کارفرما به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

ربیعی طراحی سامانه کاریابی مجازی را از دیگر برنامه‌های وزارت کار عنوان کرد و گفت: متولی اجرای این طرح سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است که بعد از تایید صلاحیت حرفه‌ای افراد و ارائه مدرک به آنها، کارجویان به واسطه این سازمان به کارفرمایان معرفی می شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به ورود سالانه ۸۰۰ هزار نفر به بازار کار افزود: از این میزان حدود ۷۵ درصد افراد تحصیل کرده دانشگاهی هستند و دولت وظیفه دارد با سیاستگذاری مناسب شرایط اشتغال مورد انتظار جوانان را فراهم کند که این موضوع نیز به پیچیدگی‌های نیاز بازار کار افزوده است.

وی با بیان اینکه دولت بر اساس برنامه ششم باید سالانه ۸ دهم درصد از نرخ بیکاری را کاهش دهد، گفت: تا پایان برنامه ششم یعنی سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری باید به ۸ درصد برسد.

دیدار سفیر مالزی با رییس اتاق تعاون ایران از دیگر رویدادهای هفته جاری بود.

در این دیدار سفیر مالزی از برگزاری هشتمین کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور در خرداد امسال خبر داد و گفت: یکی از وظایف این کمیسیون هدایت بانکهای کوچک و متوسط مالزی برای سرمایه گذاری در ایران است.

وی همچنین به تفاوت میان تعاونی‌ها در ایران و مالزی اشاره کرد و گفت: تعاونی‌ها در کشور مالزی بیشتر در زمینه بانکی و اقتصادی فعال بوده و به لحاظ مالی مستقل هستند.از سوی دیگر تخصص کشور مالزی در زمینه تکنولوژی است و می‌توان از این تجربه در بخش‌های مختلف ایران استفاده کرد.

این هفته یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با راه‌اندازی سامانه‌ای برای بیکاران اقدام به ثبت نام از جویندگان کار کرد که واکنش‌های متعددی از جمله وزرات کار روبه رو شد.

درهمین راستا یک کارشناس بازار کار طراحی سایتهایی با هدف کارآفرینی و ایجاد شغل را در دنیا مرسوم دانست اما گفت که جمع آوری اطلاعات شخصی افراد برعهده ‌سازمانهای مسئول است و چنین سایتهایی باید مجوز قانونی برای فعالیت داشته باشند.

به گفته وی در شرایطی که دولت فعلی هنوز در راس کار است و مسئولیت دارد راه اندازی چنین سامانه‌ای با روند فعلی تبلیغات مغایرت دارد و با توجه به دریافت اطلاعات شخصی و خصوصی افراد نیازمند اخذ مجوز قانونی از مراجع ذیصلاح است.

این هفته نمایندگان تشکل‌های کارگری با ابراز تاسف از حادثه معدن ذغالسنگ یورت، ضعف بازرسی کار را مورد انتقاد قرار داده و بر ضرورت حضور نماینده کارگر در کمیته حقیقت یاب تاکید کردند.

علی اصلانی ـ عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار عدم رعایت مسایل ایمنی و نکات فنی در ایم معدن را قابل توجیه ندانست و افزود: اگر بازرسان کار در محل حاضر بوده و بازرسی و نظارت داشته‌اند، نباید چنین حادثه‌ای را شاهد می‌بودیم اما متاسفانه در چنین مواردی هیچ نهاد یا سازمانی آن را گردن نمی‌گیرد، در حالی که پای جان انسان در میان است.

وی از تعداد کم بازرسان کار در کشور انتقاد کرد و گفت: در کل ایران بیش از ۸۰۰ بازرس کار وجود ندارد و با چنین رویه‌ای بازرسی از یک کارگاه برای نوبت بعد چند ماه طول می‌کشد.در حالی که بازرسان کار باید تقویت و به آنها اختیار عمل داده شود.

این مقام مسئول کارگری عدم استقلال تشکل‌های کارگری مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر تشکل ها در ایران از استقلال کامل برخوردار باشند بهتر می‌توانند مطالبات و مسایل صنفی جامعه کارگری را در وقوع چنین حوادثی پیگیری کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید