Performancing Metrics

معادله سانچی به زودی حل می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 409346
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1397 - 09:56
علل وقوع حادثه سانچی بعد از گذشت حدود پنج ماه هنوز مشخص نشده و بسیاری از ابعاد این حادثه همچنان در ابهام قرار دارد. ابعادی که اگرچه گمانه زنی های بسیاری درمورد آن ها وجود دارد، اما هنوز نمی‌توان حکم قطعی درمورد آن‌ها صادر کرد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، ۱۶ دی ماه سال گذشته نفتکش ایرانی سانچی با کشتی فله بر چینی تصادف کرد و باعث حریق سانچی و غرق شدن سانچی بعد از یک هفته شد. از آنجایی که ۳۲ پرسنل سانچی مفقود شده و تنها پیکر دو نفر از آن ها پیدا شد، این حادثه ابهامات بسیاری بر جایی گذاشت.

یکی از مهم ترین ابهامات نحوه وقوع حادثه و چرایی عدم جلوگیری از وقوع آن توسط پرسنل دو کشتی بود. پس از غرق شدن سانچی پیگیری ها که پیش از آن متوجه پیدا کردن پرسنل بود رنگ دیگری به خود گرفت و قرار شد رباتی برای عکس برداری از قطعات باقی مانده از سانچی به محل وقوع حادثه  و گزارشات آن در کنار گزارشات به دست آمده از جعبه سیاه سانچی و اظهارات پرسنل کشتی مقابل قرار گیرد. البته همزمان با این فرآیند قرار شد یک تیم غواصی برای جست و جوی پیکر سایر پرسنل به محلی که کشتی غرق شد اعزام شوند.

آنطور که مسئولان زیربط اعلام کرده اند گزارش نهایی دلایل وقوع حادثه سانچی تا اواخر اردیبهشت و بعد از برگزاری جلسات نهایی طبقه بندی اطلاعات و کنار هم گذاشتن مستندات موجود، منتشر خواهد شد و به اطلاع عموم خواهد رسید. همچنین اعلام شده است سومین جلسه کمیته بررسی علل سانحه سانچی، هفته اول اردیبهشت در چین و با حضور نمایندگان ۴ کشور عضو این کمیته که شامل ایران، هنگ کنگ، چین و پاناما (به عنوان کشور صاحب پرچم) است، برگزار می شود.

طبق اخبار اعلام شده ایران جعبه سیاه کشتی سانچی را به‌طور دقیق مورد ارزیابی قرار داده است. بخشی از اطلاعات جعبه سیاه کریستال را هم کارشناسان ایرانی استخراج کردند. طبق اطلاعات استخراج شده از این دو جعبه سیاه  دلایل حقوقی بسیار قوی در اختیار است که کشتی چینی هم مقصر حادثه بوده و این موضوع به‌صورت کارشناسی در دست بررسی است.

اعزام اولین گروه غواص به سمت سانچی در ۱۰ روز آینده

همانطور که ذکر شد قرار است بعد از اینکه گزارش های ربات ارزیاب تهیه و بررسی شد، تیم غواصی به محلی که سانچی غرق شده اعزام شوند. در این راستا، بهرامی - سخنگوی شرکت ملی نفتکش -گفت: عملیات غواصی دارای چند جنبه است. جنبه نخست مطالبه شرکت ملی نفتکش برای جست و جوی پیکرهاست. جنبه دیگر درخواست کشور چین و مطالبات آن ها در مورد آلوده سازی و رفع آلودگی احتمالی منشأهایی است که بعدا ممکن است منطقه را آلوده کند. البته محموله سانچی طبق گزارش ها باقی نمانده و سوخته و تبخیر شده است.

در این راستا، محمدمهدی برومندی، رئیس کمیته بررسی سانحه نفتکش ایرانی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است: اولین گروه غواص برای جستجوی پیکرهای شهدای سانچی ۷ اردیبهشت عملیات خود را در دریای چین آغاز می‌کنند.

بر اساس این گزارش، پیگیری ها برای برقراری ارتباط با مسئولان شرکت ملی نفتکش برای کسب اطلاعات از آخرین وضعیت پیگیری سانحه سانچی از بعد از عید نوروز تا کنون به نتیجه نرسیده است و مسئولان حاضر به پاسخگویی نشده اند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید