Performancing Metrics

شورای نگهبان هم‌چنان منتظر سند تعهدات ملی در موافقت‌نامه پاریس | اتاق خبر
کد خبر: 429340
تاریخ انتشار: 16 تیر 1398 - 14:24
اگرچه مسئولان دولتی می‌گویند شورای نگهبان دیگر مشکلی با موافقت‌نامه پاریس ندارد اما شواهد نشان می‌دهد شورای نگهبان همچنان منتظر سند تعهدات ملی ایران در موافقتنامه پاریس است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، چندی پیش مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد که دیگر شورای نگهبان مشکلی با موافقت‌نامه پاریس ندارد و مجلس در این مورد سیاسی‌کار می‌کند. این در حالی است که سال گذشته به دلیل اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست، سند تعهدات ملی (NDC) را به‌عنوان پیوست موافقت‌نامه تغییر اقلیم پاریس ارائه نکرده بود، این موافقتنامه از سوی شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شد.

در همین حال شورای نگهبان اعلام کرد که مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد پیوستن ایران به موافقت‌نامه پاریس ابهام دارد و پیوست‌های این موافقت‌نامه باید ضمیمه شوند تا امکان بررسی و اظهارنظر در این شورا فراهم شود.


شورای نگهبان در جلسه کمیسیون به موافقت‌نامه پاریس ایراد گرفت

شمس الله شریعت نژاد، دبیر کمیته محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه روند بررسی موافقت‌نامه آب‌وهوایی پاریس در مجلس در چه وضعیتی قرار دارد، گفت: جلسات متعددی پیرامون این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزارشده است. آخرین جلسه به سه ماه پیش بازمی‌گردد که در آن تعدادی از نمایندگان شورای نگهبان حضور داشتند. مهم‌ترین ایراد شورای نگهبان عدم ارائه سند تعهدات ایران (NDC) از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست است.

وی ادامه داد: در همین راستا مقرر شد، سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان نهاد متولی به‌صورت رسمی در قالب نامه و یا بیانیه مشخص کند که آیا موافقت‌نامه پاریس سندی تحت عنوان (NDC) در پیوست خود دارد و یا فاقد چنین سندی است. البته نمایندگان سازمان حفاظت محیط‌زیست معتقد بودند موافقت‌نامه پاریس هیچ‌گونه سندی در پیوست خود ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بابیان اینکه نحوه کاهش میزان آلودگی از دیگر محورهای جلسه با نمایندگان سازمان حفاظت محیط‌زیست بود، گفت: طبق برآوردهای سازمان محیط‌زیست به‌واسطه پذیرش موافقت‌نامه پاریس و همکاری سایر دستگاه‌های دولتی، امکان کاهش ۴ درصدی کربن وجود دارد. موضوع محل اختلاف و اعتراض این بود که آیا سازمان حفاظت محیط‌زیست برنامه‌ای برای کاهش کربن دارد؟ آیا سایر دستگاه‌های دولتی را با خود همراه کرده است؟ درنهایت مقرر شد برای این موضوع هم برنامه‌ای از سوی سازمان محیط‌زیست به مجلس ارائه شود.

ما فقط به منافع ملی‌مان فکر می‌کنیم

نماینده مردم مازندران در پاسخ به اینکه محمد مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست، عملکرد مجلس در موضوع موافقت‌نامه پاریس را سیاسی خوانده است، گفت: مجلس شورای اسلامی به‌هیچ‌عنوان به طرح‌ها و لوایح بین‌المللی نگاه سیاسی و جناحی ندارد. نگاه مجلس به موافقت‌نامه پاریس کاملاً علمی و بر پایه منافع ملی است. واقعیت این است که موافقت‌نامه پاریس دارای ایراداتی هست.

شریعت نژاد در پاسخ به این‌که آیا موافقت‌نامه پاریس در تعارض با منافع ملی کشور است، گفت: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کاهش ۴ درصدی کربن که موردپذیرش ایران در موافقت‌نامه پاریس قرارگرفته محدودیت‌های اقتصادی برای کشور به همراه دارد. در همین راستا مقرر شد جلسه‌ای با مسئولین وزارت نفت و سایر دستگاه‌های که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند، داشته باشیم و از نظرات آن‌ها استفاده کنیم.

دبیر کمیته محیط‌زیست مجلس در پاسخ به اینکه آیا کار بررسی موافقت‌نامه پاریس در مجلس دهم به اتمام خواهد رسید، گفت: به نظر می رسد این موضوع در همین مجلس فعلی تعیین تکلیف خواهد شد. کلاً مسئله پیچیده‌ای نیست. امیدواریم در آینده نزدیک به جمع‌بندی برسیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید