Performancing Metrics

کشتیرانی حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرد | اتاق خبر
کد خبر: 435345
تاریخ انتشار: 28 آبان 1398 - 15:30
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با انتقاد از سیاست گذاری های نادرست در حوزه صادرات، گفت: کشتیرانی والفجر مدتی است حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، سید رضا نورانی با بیان اینکه ما از تیر و مرداد اعلام کرده بودیم که امسال وضعیت تولید سیب درختی بسیار خوب و تولید فراوان است و باید فکری برای آن شود، افزود: پیش بینی شده بود که حدود ۴.۵ میلیون تن سیب درختی تولید و بین یک تا ۱.۵ میلیون تن آن مازاد است که باید صادر شود.

وی ادامه داد: جلسات متعددی در وزارت جهاد در این زمینه برگزار و تدابیری اندیشیده شده است امیدوار هستیم که به راهکار نهایی در این زمینه برسیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به کمبودهای زیرساختی که در حوزه صادرات وجود دارد، اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل جاده ای با کمبود کانتینرهای یخچالی و در حوزه دریا نیز علاوه بر کانتینر با کمبود کشتی مواجه هستیم که این موارد جزو الزامات است و تا زمانی که زیرساخت های صادراتی فراهم نشود مشکلات صادرات وجود خواهد داشت.

نورانی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات در حال انجام است و اقدامات خوبی نیز نسبت به سال گذشته صورت گرفته است، افزود: هزینه های ما نسبت به سال قبل رشد کرده اما صادرات در جریان است. 

تعادل در تعرفه های واردات و صادرات وجود ندارد

وی تصریح کرد: تجارت حوزه ای دو طرفه است که در کنار واردات باید حتما صادرات انجام شود اما متاسفانه همه پروتکل های ما یکطرفه است، کالاهای بسیار زیادی از روسیه، چین، هندوستان و پاکستان وارد می کنیم اما از سوی دیگر صادرات ما با کندی و تعرفه های خیلی بالا انجام می شود انعقاد این پروتکل ها وظیفه بخش خصوصی نیست و وزارت امور خارجه، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی باید در این زمینه رایزنی و تعرفه ها را متعادل کنند. بعنوان مثال صادرات سیب ایران به هندوستان تعرفه ۴۵ درصدی دارد در حالی که تعرفه واردات محصولات آنها به کشور ما حدود ۴ تا ۵ درصد است.

به گفته این فعال بخش خصوصی در حال حاضر سیب ایرانی به کشورهای حوزه خلیج فارس، هندوستان، پاکستان، افغانستان و کشورهای CIS صادر می شود.

وی گفت: در صورتی که زیرساخت ها به درستی فراهم شود صادرات سیب می تواند افزایش یابد. 

نورانی با بیان اینکه سیاست گذاری های کشور بیشتر متمرکز بر واردات است نه صادرات، افزود: اگر در این حوزه تعادل ایجاد شود در آینده شاهد جهش در صادرات محصولات کشاورزی خواهیم بود و نیازی نیست که از پول نفتی استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: بنده با واردات مخالف هستم چرا که کشور ما پتانسیل خیلی زیادی در حوزه تولید محصولات کشاورزی دارد و محصولات کشاورزی امروز در جهان حرف اول را می زند چون غذا برای همه کشورها کالایی استراتژیک است. فائو نیز چندین بار اعلام کرده که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه می تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کند نیاز کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس را هم می تواند تامین کند.

بندر بوشهر به بندر واردات تبدیل شده است

نورانی اضافه کرد: از سال ۹۳-۹۲ که کشتیرانی های خارجی به دلیل تحریم های ظالمانه ایران را ترک کردند متاسفانه کشتیرانی والفجر نیز اعلام کرد که صادرات برای ما مقرون به صرفه نیست و صادرات از بندر بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس را تعطیل کرد و هیچ کس هم طی ۴ الی ۵ سال گذشته پاسخگوی این مساله نبوده که چرا بندر بوشهر را تبدیل به بندر وارداتی کرده اند. 

وی با بیان اینکه همه مسئولان درباره صادرات و توسعه آن صحبت می کنند، گفت: صادرات فقط به صورت زبانی و تئوری عملی نیست و واردات اقدامی است که به صورت عملی انجام می شود.

نورانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی سیاست های نادرست در حوزه صادرات، از جمله ممنوعیت یکشبه و بازگشت ارز به کشور، افزود: در حال حاضر همه ما به نوعی قاچاقچی ارز شده ایم. چون نمی توانیم ارزمان را وارد کشور کنیم. به همین دلیل به دولت پیشنهاد دادیم باتوجه به اینکه درهمه  کشورهای حوزه خلیج فارس بانک ایرانی وجود دارد ارز صادرکنندگان را بگیرد و ریال را به نرخ آزاد به حساب آنان واریز کند اگر این اتفاق رخ دهد ارز وارد کشور می شود اما در غیر اینصورت صادرکننده نمی تواند ارز را در کیف سامسونت قرار دهد و به کشور بیاورد، با این وضع هم در کشور مبدا و هم در داخل دچار مشکل خواهد شد.

این فعال بخش خصوصی گفت: با توجه به اینکه ارزش کالایی صادرکنندگان ایرانی معمولا کم است آنها نمی توانند انباشت ارز در خارج از کشور داشته باشند که به میزان قابل توجهی برسد و بعد آن را وارد کشور کنند. در حال حاضر چون بانک های ایرانی ارز ما را تبدیل نمی کنند صادرکنندگان محصولات فساد پذیر از جمله میوه و تره بار ناچار هستند ارز خود را به صراف های محلی دهند و آنها نیز ریال به حساب صادرکنندگان واریز کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید