Performancing Metrics

بنیاد ملی گندمکاران کاهش سطح زیرکشت گندم را تائید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 436726
تاریخ انتشار: 13 دی 1398 - 12:26
در نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور؛
بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه‌ای جدید به سازمان بازرسی کل کشور، از کاهش ١٥ درصدی سطح زیرکشت گندم در کشور خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه‌ای به رئیس سازمان بازرسی کل کشور، از کاهش ١٠ الی ١٥ درصدی سطح زیر کشت گندم خبر داده و خواستار تجدیدنظر در نرخ خرید تضمینی این محصول اساسی شده است.

در همین زمینه عطالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران با بیان اینکه این دومین نامه‌ای است که طی ماههای اخیر به سازمان بازرسی کل کشور نوشته‌ایم، گفت: با روندی که دولت در پیش گرفته سال آینده میزان خرید گندم از کشاورزان حداکثر ٥ میلیون تن خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که قبلاً عنوان کرده بودید کشت گندم در استان‌های گرمسیری کاهش سطح زیرکشت این محصول را در سالجاری جبران می‌کند، افزود: متأسفانه این اتفاق رخ نداد و حداقل ١٠ درصد سطح زیرکشت کاهش یافته است.

هاشمی با اشاره به کاهش خرید بذر اصلاح شده توسط کشاورزان، گفت: تولیدکنندگان، قدرت خرید بذر اصلاح شده را ندارند و مجبورند از بذور خودشان استفاده کنند که این مساله، موجب کاهش راندمان تولید می‌شود.

در ماه‌های گذشته نیز بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه‌هایی جداگانه به سازمان بازرسی کل کشور و سازمان دیوان عدالت اداری از تخلفات دولت در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی شکایت کرده بودند.

در بخشی از نامه اخیر بنیاد به سازمان بازرسی کل کشور آمده است:

۱- گزارش‌های میدانی و دریافتی از سراسر کشور حاکی از آن است که سطح زیر کشت گندم به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است و قیمت ۲۲۰۰۰ ریالی اعلامی از سوی دولت صرفه اقتصادی برای کشاورزان نداشته و رغبت چندانی برای کاشت گندم وجود ندارد.

۲- کاهش شدید بذر مصرفی اصلاح شده از ۴۵۰۰۰۰ تن سال گذشته به ۲۸۰۰۰۰ تن در سال سال جاری نشانگر کاهش سطح زیر کشت و استفاده کشاورزان از بذور خود مصرفی و فاقد کیفیت لازم برای حفظ راندمان تولید در واحد سطح است.

لذا برای جلوگیری از تکرار سناریوی واردات گندم و خروج کشور از وضعیت خودکفایی در گندم موضوع بازنگری در قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم به جد در دستور کار قرار گیرد تا در این وضعیت دشوار تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی حربه تهدیدامنیت غذایی از دست دشمن گرفته شود.

 

انتهای پیام/
نظرات
ADS
ADS
پربازدید