ترکان:۲۰درصد نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز است | اتاق خبر
کد خبر: 116262
تاریخ انتشار: 2 تیر 1394 - 07:00
اتاق نیوز - مشاور ارشد رئیس جمهور با انتقاد از فعالیت موسسه های مالی و اعتباری که بدون پروانه فعالیت می کنند گفت: متاسفانه ۲۰ درصد نقدینگی کشور در اختیار این موسسات اس...
اتاق نیوز - مشاور ارشد رئیس جمهور با انتقاد از فعالیت موسسه های مالی و اعتباری که بدون پروانه فعالیت می کنند گفت: متاسفانه ۲۰ درصد نقدینگی کشور در اختیار این موسسات است.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، اکبر ترکان در نشستی با استاندار سمنان در محل استانداری ضمن اعلام این خبر که ۲۰ درصد نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز است افزود: هیچ واحد صنفی بدون پروانه فعالیت نمی تواند دایر باشد، اما هنوز معلوم نیست این همه موسسه با شعب مختلف چگونه هنوز دایر هستند.

وی ضمن تاکید بر این مطلب که مشکلات بازار سرمایه، بازار پول و اوضاع تسهیلات بانکی را نمی شود به سرعت سامان داد خاطرنشان کرد: معوقات قابل توجه بانکی که برخی در صنعت هزینه شده مشخص است اما برخی از این تسهیلات معلوم نیست در چه اموری صرف شده و نیاز به بررسی دفاتر مالی این افراد است.

۹۰۰هزار میلیارد ریال معوقات شبکه بانکی متوقف مانده

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با ابراز تاسف از اینکه در فعالیت موسسه های مالی و اعتباری بدون مجوز عده ای دست داشته اند، تصریح کرد: مردم نمی دانند اگر مشکلی برای این موسسه های پیش بیاید، دولت پاسخگو نخواهد بود.

به گفته ترکان در دنیا تسهیلات بانکی به عنوان سرمایه جاری بانک ها معادل ۶۰ تا ۱۰۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشورهاست، این رقم در ایران به طور اسمی ۳۴ درصد است و دلیل این فاصله را می توان کم بودن سرمایه جاری بانک ها و راکد ماندن منابع دانست.

وی ضمن یادآوری این مطلب که منابع غیرجاری شبکه بانکی از جمله حدود ۹۰۰ هزار میلیارد ریال معوقات شبکه بانکی متوقف مانده عنوان کرد: بدهی حدود یک هزار میلیارد ریالی دولت به شبکه بانکی از دیگر بخش های سرمایه غیرجاری متوقف مانده بانکها ست که بخش مهمی از آن سررسید اوراق مشارکتی است که در دولت های گذشته فروخته شده اند.

۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه راکد بانک ها به دلیل مسکن مهر است

مشاور ارشد رئیس جمهور با بیان این مطلب که ۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه راکد بانکها به خاطر مسکن مهر است که برگشت داده نشده اذعان داشت: ۳۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه شبکه بانکی کشور مربوط سایر تسهیلات مسکن است و در مجموع تمام این بخش ها، ۵۵ درصد از کل دارایی های شبکه بانکی کشور را که مطالبات غیرجاری بانکهاست تشکیل می دهد.

ترکان با اشاره به اینکه در دنیا فقط شرکتهای کوچک و متوسط از بانک تسهیلات می گیرند و شرکتهای بزرگ از بازارهای سرمایه و بورس تامین سرمایه می کنند ابراز داشت: کیفیت طراحی و اجرای ساختمان به عنوان مهمترین مشکلات نظام مهندسی است و باید بیشتر به این مهم پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه سپردن فعالیت‌های ساخت و ساز به مجریان ذی‌صلاح بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: مسئولیت احداث ساختمان باید با کسی باشد که حرفه اش این شغل است و مسئولان ساخت و ساز ساختمان باید کسانی باشند که صلاحیت ساخت و ساز را دارند.

مشاور عالی رئیس‌جمهور در خاتمه با تأکید بر لزوم ارتقای کیفیت طراحی‌های احداث ساختمان بیان کرد: باید با استفاده از مهندسان برجسته و طراحی خوب هزینه‌های ساخت و ساز را کاهش داد و از بهترین طراحان در زمینه ساخت و ساز استفاده شده و دستمزد خوب نیز بپردازیم تا در اجرا دچار هزینه‌های اضافی نشویم

اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور در راس هیئتی به منظور ساماندهی و بازدید از روند کار سازمان نظام مهندسی به استان سمنان سفر کرده بود .

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید