اجرای طرح چهار منطقه‌ای راهداری استان تهران‌ | اتاق خبر
کد خبر: 127261
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1394 - 10:05
اتاق نیوز - مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی تهران گفت: با تقسیم استان تهران به دو منطقه شرق و غرب راهداری و اجرای طرح چهار منطقه‌ای‌، کاهش تعداد پیمانکاران راهدا...
اتاق نیوز - مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی تهران گفت: با تقسیم استان تهران به دو منطقه شرق و غرب راهداری و اجرای طرح چهار منطقه‌ای‌، کاهش تعداد پیمانکاران راهداری محقق شده و چهره راهداری تا یک ماه آینده تغییر‌ می‌کند.

شهداد کاوه اظهار داشت: فرهنگ نگهداری راه‌ها ‌از الزاماتی است که می‌تواند ضامن حفظ سرمایه اولیه به کارگرفته شده‌، تداوم خدمات‌رسانی مطلوب و به تبعیت از آن بازدهی مؤثر باشد.

وی افزود: از آنجا که ایجاد یک موضوع یا پروژه جدید همواره در نظر متقاضیان و خدمات گیرندگان با جذابیت و مطلوبیت خاصی همراه است، این جذابیت و مطلوبیت پس از رفع نیاز و دستیابی متقاضیان به آن مقوله فروکش کرده و به تدریج کمرنگ می‌شود.

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی تهران ادامه داد: در راستای اهداف مشخص و تعریف شده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با حوزه‌بندی کریدورهای مواصلاتی استان تهران به چهار منطقه هدف‌های مهمی نظیر کاهش زمان و هزینه سفر، کاهش استهلاک و سایل نقلیه، تأمین ایمنی عبور و مرور و حفظ و حراست از افزایش دارایی سرمایه محقق خواهد شد‌.

کاوه اضافه کرد: چهار منطقه راهداری سال 94 اداره کل راه وشهرسازی استان تهران‌ شامل ‌«ری‌، اسلامشهر، بهارستان‌ و رباط کریم» به عنوان منطقه اول، ‌«ملارد، قدس، شهریار و تهران» به عنوان منطقه دوم، «ورامین، قرچک‌، پیشوا و پاکدشت» به عنوان منطقه سوم و «پردیس، دماوند، فیروزکوه و شمیرانات» به عنوان منطقه چهارم است.

وی ‌گفت:‌ تحقق کامل اهداف یادشده مستلزم وجود مدیریت کلان و آینده‌نگر و سیاست‌گذاری صحیح در سطح ستاد وزارت راه و شهرسازی به خصوص اقدامات مناسب با رویکرد نوین از جانب مدیریت راهداری ستاد با هدف تردد ایمن و روان وسایل نقلیه است و هر کدام از ادارات ستادی نقش مهم و کلیدی را در این زمینه ایفا خواهند کرد.

مدیر‌ راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان تهران اظهار داشت: تهیه و تنظیم برنامه نگهداری راه‌ها با همکاری ادارات راه و شهرسازی شهرستان، نظارت بر عملیات و فعالیت‌های راهداری و مرمت راه‌ها‌، نظارت فنی بر کار اکیپ‌های راهداری به منظور رعایت ضوابط و مشخصات فنی و استانداردهای مربوط و تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌های لازم فنی به ادارات راه و ترابری شهرستان‌، کنترل و گزارش‌گیری از فعالیت‌های راهداری ادارات راه و شهرسازی تابعه با توجه به برنامه زمان‌بندی پیش بینی شده و اعتبارات ابلاغی‌، همکاری با اداره برنامه و بودجه در مورد تهیه آمار و مشخصات راه‌های ارتباطی استان‌، شناسنامه پل‌ها و تاسیسات جانبی راه‌ها، تهیه گزارش فعالیت‌های راهداری بر اساس روش‌های موجود و ابلاغی و گزارش‌گیری از فعالیت‌های راهداری و بررسی احجام عملیات و مقایسه با اعتبارات و هزینه های مربوطه، از وظایف پیمانکاران راهداری ‌است.

وی افزود: همچنین در حوزه ماشین‌آلات وظایفی نظیر تهیه و تنظیم برنامه نگهداری و تعمیر ماشین‌آلات‌، تهیه و تنظیم ضوابط کنترل کارکرد ماشین‌آلات و بازدهی آنها، همکاری و نظارت فنی بر کارکرد ماشین آلات راهسازی در راه‌های استان و ارائه پیشنهاد لازم به واحدهای اجرائی به منظور بهبود نحوه کاربرد آنها مد نظر است.

کاوه ادامه داد: البته دیگر وظایفی نظیر تهیه و تنظیم برنامه سرویس و بازدید ماشین آلات، همکاری در توزیع و استقرار ماشین آلات آماده به کار در سطح استان با توجه به فعالیت‌های اجرائی و انجام امور مربوط به ایمن‌سازی راه‌های ارتباطی استان و نظارت بر نصب علائم افقی و عمودی و خط کشی راه‌های استان و روشنایی راهها، تهیه طرح‌های ایمنی در تلاقی جاده‌ها و نقاط پرحادثه، بررسی آمار تصادفات تهیه شده توسط پلیس راه و طبقه بندی علل تصادفات و تجهیز نقاط ضعف راه‌های ارتباطی استان به وسایل ایمنی و پیشنهاد اصلاح آن و حفظ حریم قانونی راه‌ها و همکاری در رفع تجاوز به حریم مد نظر است.

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی تهران در تشریح مزایای طرح چهار منطقه‌ای راهداری در این استان گفت: ‌همخوانی و همسویی بین منابع و اعتبارات پروژه‌ای به گونه ای که پیمانکاران نیز در اجرای پروژه‌ها با مشکل مواجه نشوند، جزء مزایای طرح است.

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی تهران افزود: ‌همچنین کیفیت در اجرای پروژه‌ها به عنوان محور اصلی کار و سرعت عمل منجر به کیفیت با رعایت همه جوانب فنی و اصولی، شنیدن مشکلات پیمانکاران از قبیل مطالبات و دیون، سرعت بخشیدن به روند پرداخت‌ها و رعایت بیشتر قوانین و مقررات، بهبود کیفیت و پیشرفت پروژه‌ها، اعتبارات و تخصیص‌ها پروژه‌ها بر اساس میزان تخصیص‌ها‌ و کاهش هزینه تعمیرات و تجهیزات راهداری در سال و کاهش تعداد پیمانکاران‌ با نظارت عالیه و سرعت بیشتر در امر نظارت، از مزایای طرح چهار منطقه‌ای راهداری‌ استان تهران است.

منبع:

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید