محصولات جنوب استان باید به بازارهای مناسب عرضه شود | اتاق خبر
کد خبر: 148533
تاریخ انتشار: 11 مهر 1394 - 16:38
دبیرکل اتاق کرمان با بیان اینکه محصولات کشاورزی جنوب کرمان دارای مزیت نسبی هستند، گفت: با این وجود، باید اتصال بین محصول خوب و بازار مناسب ایجاد شود زیرا عدم معرفی و

دبیرکل اتاق کرمان با بیان اینکه محصولات کشاورزی جنوب کرمان دارای مزیت نسبی هستند، گفت: با این وجود، باید اتصال بین محصول خوب و بازار مناسب ایجاد شود زیرا عدم معرفی و حضور در بازارهای مناسب، فروش نرفتن مطلوب محصول را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از اتاق کرمان، مسعود رشیدی‌نژاد که به اتفاق فخری ا..‌توکلی عضو هیئت نمایندگان و مسئول دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جیرفت، به این شهرستان سفر و ضمن بازدید از روند تولید محصولات گلخانه‌ای و موسسه آموزش عالی جاوید جیرفت، در نشستی با حضور فعالان اقتصادی جنوب استان شرکت کرده بود، تصریح کرد: با ایجاد بازار خوب می‌توان به جای عرضه بی‌رویه محصولات، به تولیداتی که متقاضی دارند بپردازیم و خوشبختانه ظرفیت و فرهنگ سفارش پذیری در جنوب کرمان وجود دارد.

رشیدی‌نژاد با بیان اینکه در این زمینه با مشکل بازاریابی روبرو هستیم، اظهار کرد: برای بهبود این روند باید شرایط رقابت‌پذیری را تقویت کنیم و در کنار توجه به افزایش کیفیت محصولات، به برندسازی محصولات ارگانیک نیز بپردازیم.

وی ادامه داد: محصول ارگانیک در همه نقاط دنیا 4 تا 10 برابر محصول معمولی قیمت دارد که در این رابطه اتاق کرمان می‌تواند با برقرای ارتباط با موسسات معتبر ارگانیک دنیا به یافتن بازارهای جدید برای محصولات جنوب کمک کند.

رشیدی‌نژاد خطاب به فعالان اقتصادی جنوب استان گفت: مزیت نسبی را به رقابت تبدیل کنید و قیمت تمام شده محصول را با حفظ کیفیت مطلوب، کاهش دهید.

دبیر کل اتاق کرمان توسعه و تقویت تشکل‌ها را از جمله برنامه‌های اصلی اتاق کرمان در دوره هشتم عنوان کرد و افزود: تشکل ها ابتدا باید مورد حمایت قرار گیرند، آموزش ببینند تا بتوانند کار را صحیح انجام دهند و در نهایت پشتیبانی برای فعالیت‌های اقتصادی باشند.

وی با تاکید بر ثبت تشکل‌ها در اتاق ایران ادامه داد: مدیریت توسعه تشکل‌ها را در اتاق ایجاد کرده‌ایم و اقدامات لازم برای تقویت و ظرفیت سنجی تشکل‌ها انجام خواهد شد.

رشیدی نژاد، خاطرنشان کرد: برای معرفی بیشتر محصولات استان باید آنها را با مشخصات صحیح در بازارهای مناسب خود عرضه کنیم که در همین راستا مدیریت توسعه بازار و بازرگانی نیز در اتاق کرمان ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: ایجاد دفتر ارزیابی گمرک در جنوب استان و به مرکزیت جیرفت توسط اتاق کرمان در حال پیگیری است اما تا زمان استقرار این واحد، از اداره کل گمرکات استان درخواست کرده‌ایم که ماموران خود را برای پلمپ محموله های صادراتی به جنوب استان اعزام کند.

وی اتاق بازرگانی را یک نهاد مشاوره‌ای و تسهیل گر امور اقتصادی عنوان کرد و گفت: به پیشنهاد مسئول دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جیرفت، نمایندگی مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق کرمان نیز در این شهرستان فعالیت خود را به عنوان نخستین مرکز پس از کرمان آغاز خواهد کرد.

رشیدی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین تصمیم داریم وب سایت مربوط به دفاتر نمایندگی اتاق را در شهرستان‌ها راه‌اندازی و آنها را به سایت اتاق کرمان لینک کنیم تا دستیابی به اطلاعات مورد نیاز برای هر منطقه آسان‌تر شود.

وی بهبود فضای کسب و کار و رفع قوانین مزاحم را از جمله اقدامات اخیر اتاق ایران عنوان کرد و افزود: در طول تاریخ و در تمام دنیا دولت‌ها هرگز نتوانسته‌اند نیازهای یک جامعه را به طور کامل فراهم کنند؛ دولت باید زیرساخت ها را فراهم و سایر موارد تصمیم گیری را به جامعه بسپارد.

دبیر کل اتاق کرمان افزود: 30 هزار قانون و تبصره که بعضاً با یکدیگر در تضاد هستند، توان بخش خصوصی را گرفته است و هیچ سیستم هوشمندی نمی‌تواند این تعداد قانون را بدون تناقض با یکدیگر تدوین کند.

در ادامه نشست مسئول دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جیرفت، پیشنهاد راه‌اندازی مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی و کنسرسیوم صادراتی زیرمجموعه اتاق کرمان را در جیرفت مطرح کرد.

فخری الله توکلی از اتاق کرمان خواست تا به انجمن ها شرح وظایف داده و گزارش عملکرد از آنها درخواست شود و اتاق در پروژه‌های تحقیقاتی آنها را یاری کند.

وی خاطرنشان کرد: در دوره هشتم، تمرکز اصلی خود را بر روی بازار و بازاریابی قرار می‌دهیم و برای بازاریابی بهتر محصولات نیز باید آموزش و حضور در نمایشگاه‌های بین المللی را در دستور کار داشته باشیم.

مدیر اجرایی دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جیرفت نیز گفت: فرهنگ فعالیت تشکل‌ها در جامعه ما هنوز جا نیفتاده و مردم حضور بخش خصوصی را لمس نکرده‌اند زیرا نگاه مردم به کمک‌های دولت بوده و عادت کرده‌اند که به دستگاههای دولتی مراجعه و انتظاراتی را از دولت درخواست کنند.

احمد فرید بیان کرد: شاید تشکل ها نتوانسته‌اند اهداف مد نظر را برآورده کنند تا گرایش و استقبال بیشتری برای حضور در آنها وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: جنوب استان در کشاورزی استعدادی فوق العاده و در معادن سرمایه‌های نهفته‌ای دارد که هنوز به طور شایست‌ای به آن پرداخته نشده است.

مدیر اجرایی دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جیرفت، به برخی مشکلات فعالان اقتصادی در این منطقه اشاره و بیان کرد: کمبود تاجر و بازرگان قابل قبول برای همراهی با تولیدکنندگان و عدم وجود شرکت های صادراتی و بازرگانی برای فراهم کردن زمینه عرضه محصولات به بازار از جمله این موارد است.

فرید اظهار داشت: 85 نوع محصول کشاورزی در جنوب استان تولید می شود که حداقل 10 محصول آن در کشور مطرح است و این منطقه در تمام طول سال فعالیت های تولیدی و اقتصادی دارد.

مدیراجرایی دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جیرفت با بیان اینکه حضور واسطه ها مشکلاتی را برای تولیدکنندگان این منطقه ایجاد کرده و خود آنها نیز نمی توانند وارد بازار شوند، تصریح کرد: از اتاق کرمان درخواست کردیم اعتباری را از طریق بانک های عامل تامین و در اختیار شرکت‌ها، فروشندگان و یا افراد قابل اعتماد این بخش قرار دهد تا محصولات خرده فروش ها را با قیمت مناسب خریداری کنند و سپس به قیمت واقعی در بازارهای مختلف به فروش برسانند.

وی با اشاره به اینکه در جیرفت انجمن های خرما، گلخانه داران جنوب و فرش فعال هستند، خواستار تشکیل سایر انجمن ها در جنوب کرمان شد و افزود: اساسنامه تشکیل انجمن سیب زمینی و پیاز به عنوان دو محصول تولیدی مهم این منطقه به اتاق کرمان ارسال شده و منتظر اظهار نظر در این رابطه هستیم ضمن اینکه تشکیل انجمن مرکبات و انجمن معدن از سوی فعالان این بخش ها پیشنهاد شده است.

فرید، با اشاره به تولیدات فصلی در شهرستان جیرفت بیان کرد: می توانیم در فصول مختلف سال از هیئت های تجاری که به دعوت اتاق ایران و کرمان به استان می آیند دعوت کنیم که به جیرفت و جنوب استان نیز سفر کنند و همچنین از ظرفیت اتاق های مشترک برای معرفی بیشتر محصولات این منطقه به کشورهای همسایه استفاده کنیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید