دولت زیرساخت ها را برای سرمایه گذاری مهیا کند | اتاق خبر
کد خبر: 150144
تاریخ انتشار: 14 مهر 1394 - 11:22

فریال مستوفیرئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران

رکودی که الان دربخش معدن وجود دارد به رکودی که در کل سیستم وجود دارد بر می گردد؛ یعنی فقط مختص بخش معدن نیست و در ضمن وابسته به تحولات و رکودی که در جهان شاهدش هستیم، است؛ وضعیت اقتصاد چین به جایی رسیده که با یک تکان وضعیت اقتصادی دنیا را بالا یا پایین می‌ کند. یکی از علل مشکلات مسائل معدنی همین تقاضای چین است که کم شده، رشد اقتصادی چین از رشد دو رقمی 11 و 12درصد که مدت‌های طولانی روی این رقم ها بود، درحال حاضر به حدود 8 درصد رسیده است و در نتیجه این وضعیت اقتصادی، توسعه هم قدری آرام تر شده است و درخواست و تقاضا برای مواد معدنی در این کشور که یکی از مصرف‌ کننده های بزرگ دنیا است، به اصطلاح پایین آمده است.

شما پیش از این وقتی به چین سفر می کردید چیزی که شاهد بودیم ساخت و سازهای برج های بزرگ بود اما حالا این ساخت و سازها آرام شده است و این یعنی کاهش تقاضا برای مصالح، آهن و... است تاجایی که میزان تولید سنگ آهن در چین از 257 میلیون تن به 217 میلیون تن رسیده است؛ همین موضوع را در ایران هم شاهد هستیم مثلا درمسکن و مسکن مهر و یا پروژه های عمرانی و ساختمانی این را می بینیم. علاوه براین ها یکی دیگر از عواملی که به این شرایط رکود در حوزه معدن دامن زده اقدام شرکت هایی مانند « بی اچ پی» و « ریوتنتو» است که آمده اند و سنگشان را در این وضعیت به بازار ریخته و قیمت را شکسته اند تا معادن ضعیف تر و کوچک تر را حذف کنند.

علاوه براین ها باید توجه داشته باشیم در توسعه معادن ما اول نیاز داریم که زیرساخت ها را درست کنیم. ما باید مساله جاده و راه ‌آهنمان را حل کنیم و سرمایه گذاری های خوبی در این بخش ها و زیرساخت های دیگر انجام دهیم. در اکثر کشورهای دنیا زمانی که می خواهند جذب سرمایه گذاری کنند حالا چه سرمایه گذاری خارجی باشد چه داخلی، کار دولت بر این استوار است که بیاید در زیرساخت ها سرمایه گذاری و بسترها را مهیا کند و بعد به سرمایه گذار اجازه می دهد بیاید و پروژه هایی برای سرمایه گذاری تعریف و احدث کند ولی ما در ایران شاهد این ماجرا متاسفانه نیستیم؛ دولت در این جا آنچنان که باید و شاید زیرساخت ها را مهیا نمی کند و این سرمایه گذار است که باید زیرساخت ها را هم با سرمایه خود به وجود بیاورد؛ مثلا از 100 کیلیومتر آن سو تر آب بیاورد و یا جاده دسترسی بسازد، برق بکشد و... و این شرایط در عمل هزینه های سرمایه گذاری و پروژه ها را بالا می برد و آن ها از توجیه اقتصادی خارج می کند زیرا باید دو برابر سرمایه گذاری برای راه اندازی واحد در زیرساخت ها هزینه کرد.

منبع: اتاق تهران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید