تظاهر ائتلاف آمریکایی به مبارزه با داعش | اتاق خبر
کد خبر: 301400
تاریخ انتشار: 19 آذر 1394 - 22:18
روسیه:
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: ائتلاف آمریکایی فقط تظاهر به مبارزه با گروه تروریستی داعش می کند و در واقع در پی اهداف سیاسی خود است.

 

 

به گزارش اتاق خبر، خانم ماریا زاخارووا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: ارزیابی ما در باره عملکرد ائتلاف ضدتروریستی به رهبری آمریکا تغییر نکرده و رضایتبخش نیست و در واقع این ائتلاف تظاهر به مبارزه با داعش می کند.
وی ادامه داد: ائتلاف آمریکایی حداقل در سوریه با توجه به رویکردهای سیاسی خود که مغایر با قوانین بین المللی است اقدام می کند و در شرایط کنونی شاهد هستیم که چنین رویکردی را فقط در مساله سوریه ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: همان طور که شاهد هستیم با تشدید مساله داعش، ناکارایی اقدامات ائتلاف امریکایی نمایان شد.
وی ادامه داد: در طول یک سال اخیر حتی یک بار نشنیدیم که خلبانان امریکایی از وجود کاروان های کامیون های نفتکش حامل نفت قاچاق داعش خبر بدهند در حالی که این گروه تروریستی بخش اصلی درامدهای خود را از این طریق کسب می کند.
زاخارووا گفت: البته احتمال زیاد دارد که خلبانان امریکایی متوجه این تانکرهای نفتکش شده اند اما در این باره به ما اطلاع داده نشده و قطعا هیچ اقدامی هم علیه این کاروان ها انجام نداده اند تا از قاچاق نفت داعش جلوگیری شود.
مقام روس ادامه داد: در شرایط کنونی شاهد هستیم که کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی در مواردی تاکید می کنند که در چارچوب این ائتلاف اقدام می کنند و در مواردی هم که به سود خود می بینند بطور جداگانه و خارج از ائتلاف عمل می کنند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: در این شرایط عرصه عمل ازجمله برای اعمال معیارهای دوگانه وسیع است و درک این که در چه مواردی کشورهای عضو ائتلاف در چارچوب آن و در مواردی با توجه به منافع خود عمل می کنند ناممکن است.
وی افزود: بهتر بود ائتلاف امریکایی دستور العمل اقدامات خود در منطقه خاورمیانه را بطور علنی به جامعه جهانی اعلام می کرد.
وی گفت: در شرایط کنونی فرانسه، انگلیس و آلمان باید بحث های داخلی دشوار در کشورهای خود در مورد استفاده از نیروی نظامی علیه گروه تروریستی داعش را پشت سر گذاشته تا بتوانند سهم واقعی در مبارزه با این گروه تروریستی داشته باشند و این مساله اهمیت فراوان دارد.
زاخارووا گفت: برای این منظور باید بر قوانین بین المللی تکیه کرده و برای تشریک مساعی و هماهنگی اقدامات با روسیه که قوانین بین المللی را رعایت می کند و همکاری با دولت های قانونی سوریه و عراق آماده شوند.
روسیه بارها از عملکرد ائتلاف امریکایی در سوریه انتقاد کرده و با توجه به عدم هماهنگی اقدامات اعضای این ائتلاف با دمشق، اقدامات آن را غیرقانونی می داند.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با انتقاد از خودداری آمریکا و متحدانش از همکاری با دولت سوریه در امر مبارزه با تروریسم اعلام کرد: غیرقانونی بودن ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه مانع مبارزه موثر با تروریسم بین المللی در این کشور می شود.
لاوروف که با خبرنگاران ایتالیایی گفت و گو می کرد خاطرنشان کرد: تشکیل جبهه واحد و جهانی مبارزه با تروریسم فقط بر مبنای قوانین بین المللی امکانپذیر است.در این رابطه نقص ائتلاف آمریکایی در ارتباط با قانونی بودن آن در قلمرو سوریه در امر مبارزه با تروریسم کمک نمی کند.
وی با بیان اینکه ائتلاف آمریکایی با عراق برای مبارزه با تروریسم در این کشور توافق کرده و بغداد از این ائتلاف درخواست کمک برای نابودی تروریست ها در خاک خود کرده است، افزود: بر این باورم که ائتلاف امریکایی در سوریه نیز این گونه می بایست رفتار می کرد.
وزیر خارجه روسیه گفت: معتقدیم که دولت سوریه در آن صورت با این شرکای خارجی همکاری می کرد.متاسفانه در شرایط کنونی فقط روسیه در حریم هوایی سوریه قانونی اقدام می کند.
وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: ولادیمیر پوتین در دیدارهای خود با فرانسوا اولاند و باراک اوباما همتایان فرانسوی و آمریکایی به این مساله و لزوم حل ان اشاره کرد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید