پاریس سکوی تهران | اتاق خبر
کد خبر: 303131
تاریخ انتشار: 28 آذر 1394 - 11:22
بهروز نامداری
اعلام آمادگی و تلاش واقعی و مجدانه ایران برای جذب سرمایه گذاری به منظور توسعه منابع عظیم گاز خود می تواند شرکتهای معتبر فعال در صنعت گاز جهان را از دو نظر اغوا نماید

اتاق خبر: در بیست و یکمین همایش جهانی تغییرات اقلیمی (COP21)  که از ابتدای دسامبر سال ۲۰۱۵ (آذرماه امسال) در پاریس پایتخت فرانسه شروع به کار نموده قرار است رهبران و سیاستمداران تراز اولی از ۱۹۷ کشور جهان حاضر شوند و پیرامون مهمترین موضوعات و مسائل محیط زیستی کره زمین بحث و تبادل نظر کنند و در صورت امکان به نتایجی مشخص برسند. هدف عمده این همایش‌ها که از ریو در سال1992 آغاز شد و تا توکیو و سپس کپنهاگ در 2012 ادامه یافت تلاش‌ برای کاستن از میزان گازهای گلخانه‌ای تولیدی کشورهای مختلف جهان بویژه کشورهای صنعتی و بزرگ بوده که با وجود همه حساسیت‌هایی موجود، رسیدن به آنها ممکن نشد. اما اینبار برگزارکنندگان همایش بیست و یکم تغییرات اقلیمی امیدوارند پاریس نقطه عطفی در این زمینه باشد و توافق بزرگ آنجا به دست بیاید.همانطور که گفته شد هدف نهایی این همایش کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای است که باعت افزایش دمای زمین گردیده است اما موضوع این است که کشورهای در حال توسعه با این استدلال که کشورهای صنعتی با آلوده کردن زمین اقتصاد خودشان را ساخته‌اند و اکنون آنها هم می‌خواهند اقتصاد خودشان را بسازند ، حاضر به پذیرش بسیاری از قیود نیستند. از جمله این کشوره می توان به چین و هند اشاره کرد.از دید نویسنده این مقاله راه حل خروج از این بن بست، گسترش استفاده از سوخت ارزان و در عین حال پاک گاز طبیعی است.

با استفاده از فرصت پیش آمده در پاریس ایران میتواند ره صد ساله را یک شبه طی کند تا هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی به جایگاه شایسه خود در جهان دست یابد.

منبع انرژی که در میان سوختهای هیدروکربنی، میزان تولید منواکسید کربن حاصل از آن چند ده برابر کمتر از ذغال سنگ و نفت خام است. بنابراین تبلیغ برای افزایش مصرف گاز طبیعی و ایجاد جاذبه اخلاقی در سطح جهان برای گسترش مصرف این سوخت پاک به نوعی حرکت در جهت اهداف این همایش خواهد بود.همچنین موضوع دیگری که باید به آن پرداخته شود موضوع برداشت از منابع شیل و آسیبهایی است که از این راه  به محیط زیست وارد می گردد. در صورتی که به بتوان با همکاری سازمانهای غیر دولتی و حتی دولتهای و سازمانهای همسو مانند مجمع کشورهای صادر کننده گاز و اعضای آن ، ائتلافی برای ارتقا جایگاه گاز در سبد مصرف انرژی جهانیان ایجاد کرد ،هم میتوان با کاهش آلودگی های زیست محیطی خدمتی بزرگ به جامعه بشری کرد و هم در شرایط کنونی جاذبه ای شگرف برای سرمایه گذاری در صنعت گاز ایجاد نمود.

بنابراین اعلام آمادگی و تلاش واقعی و مجدانه  ایران برای جذب سرمایه گذاری به منظور توسعه منابع عظیم گاز خود می تواند  شرکتهای معتبر فعال در صنعت گاز جهان را از دو نظر اغوا نماید: اول کسب سود مادی این شرکتها در جریان این سرمایه گذاری ها  و دوم ارتقا جایگاه اخلاقی این شرکتها با مشارکتشان در توسعه سوخت پاک و کمک به کاهش آلودگی محیط زیست  درنزد  افکار عمومی جهانی .بنابراین  این همایش می تواند به نقطه عطفی در صنعت گاز جهان از بطور عام و توسعه منابع بکر و عظیم گاز ایران بطور خاص تبدیل گردد. با استفاده از فرصت پیش آمده در پاریس ایران میتواند ره صد ساله را یک شبه طی کند تا هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی به جایگاه شایسه خود در جهان دست یابد.

بهروز نامداری تحلیلگر ارشد انرژی

نظرات
ADS
ADS
پربازدید