امکان پذیر بودن دستیابی به توافق بین گروه های یمنی | اتاق خبر
کد خبر: 304668
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 11:25
امیرعبداللهیان:
معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه، بر برقراری آتش بس به عنوان عامل مهمی برای دستیابی به توافق بین گروه های یمنی تاکید کرد.

به گزارش اتاق خبر از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور یمن در تماسی تلفنی با معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه آخرین، تحولات سیاسی یمن و نتایج مذاکرات گروه های یمنی در سوئیس را مورد بررسی قرار دادند.
اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده دبیرکل سازمان ملل با اشاره به شرایط دشوار دستیابی به توافق جامع و کامل بین گروه های یمنی شرکت کننده در نشست اخیر در سوئیس، فضای حاکم بر مذاکرات را در مجموع مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه به رغم پیچیدگی و دشواری های موجود در این دور از گفت و گوها، طرفین توانستند درمورد آتش بس، آزادی زندانیان، اقدامات اعتمادساز متقابل و تسهیل ارسال کمک های انسان دوستانه به مناطق مختلف یمن رایزنی کرده و به توافقاتی هرچند محدود دست یابند.
ولد الشیخ، با تاکید بر اینکه ما هم مانند شما معتقدیم که حل مساله یمن راهکار نظامی ندارد، افزود: با ادامه مذاکرات دستیابی به توافق جامع و کامل بین گروه های یمنی امکان پذیر است.
حسین امیرعبداللهیان نیز در این تماس تلفنی با تشکر از تلاش های نماینده دبیرکل برای برگزاری گفت وگوهای گروه های یمنی در سوئیس گفت: برقراری آتش بس پایدار و مستمر و رفع محاصره انسانی، عامل مهمی در دستیابی به توافق جامع و کامل بین گروه های یمنی خواهد بود.
وی افزود: متاسفانه حمله نظامی عربستان به یمن منطقه را نا امن تر کرد و اکنون جریان های تروریستی پیچیده و خطرناک در حال تقویت خود در جنوب یمن هستند.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر حل مساله سیاسی یمن اعتقاد دارد امنیت یمن، عربستان و منطقه درصورت چاره اندیشی جدی و مبارزه عملی با تروریسم، تحقق توافق یمنی - یمنی و شکست محاصره انسانی محقق می شود.
وی خاطرنشان کرد: تهران از تلاش های سازمان ملل در مسیر حل سیاسی و با نگاه راهبردی به امنیت همه کشورهای منطقه قویا حمایت می کند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید