صدها تن در سئول در اعتراض به توافق کره جنوبی و ژاپن تظاهرات کردند | اتاق خبر
کد خبر: 305652
تاریخ انتشار: 10 دی 1394 - 05:14
صدها تن از مردم کره جنوبی امروز(چهارشنبه)‌در اعتراض به توافق اخیر این کشور با ژاپن بر سر مساله برده‌کشی جنسی از زنان کره‌ای توسط نظامیان ژاپنی در جنگ جهانی دوم در مقابل سفارت ژاپن در شهر سئول تظاهرات کردند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژاپن و کره جنوبی روز دوشنبه در جریان دیدار وزرای امور خارجه دو کشور به توافقی تاریخی بر سر مساله زنان کره‌ای که در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن به عنوان برده جنسی مورد سواستفاده قرار گرفتند، دست پیدا کردند. بر اساس این توافق دولت ژاپن از بابت برده کشی جنسی از زنان کره‌ای عذرخواهی کرده و متعهد به پرداخت یک میلیارد ین معادل 8.3 میلیون دلار به قربانیان این حادثه شد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد، در این تظاهرات چند تن از این زنان برده جنسی که در حال حاضر تنها 46 نفر از آنها زنده هستند و اکثرا به علت کهولت سن جان باخته‌اند حضور داشتند.

این خبرگزاری به نقل از یکی از زنان برده جنسی در زمان جنگ جهانی دوم گزارش داد که این معترضان خواهان عذرخواهی صادقانه دولت ژاپن بوده و تاکید کردند، توکیو باید مسئولیت حقوقی این واقعه را به دوش بکشد.

مقام‌های کره‌ جنوبی مدعی هستند که حدود 200 هزار زن که عمدتا کره‌ای بودند در زمان جنگی جهانی دوم توسط نظامیان ژاپنی به اجبار به برده‌کشی جنسی برده شده و بالاجبار در اختیار سربازان ژاپنی که کنترل شبه‌جزیره کره را در دست داشتند گذاشته شدند.

از سال 1992 تا کنون هر چهارشنبه تجمع این زنان کره‌ای در مقابل سفارت ژاپن در سئول برگزار می‌شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید