بزرگ ترین سقوط های مالی تاریخ | اتاق خبر
کد خبر: 305903
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 03:43
اتاق خبر بررسی کرد:
دنیا در حال حاضر کم و بیش با بحران مالی و اقتصادی روبه ور است. افزابش نرخ بیکاری و تورم در برخی کشورهای در حال توسعه و مشکلات مالی و کسری بودجه در کشورهای پیشرفته باعث شده که بسیاری از افراد با ناامیدی به مسائل و اخبار مالی و اقتصادی گوش فرا دهند.

با این حال دوران ما تنها دورانی نبوده است که با مشکلات مالی بزرگ روبه رو شده است. در طول تاریخ مشکلات اقتصادی به دلایلی مانند بی کفایتی حکومت ها، جنگ و تصمیمات اشتباه اتفاق افتاده است. برخی از این مشکلات به اندازه ای شدید بوده است که منجر به بروز انقلاب، جنگ و تجزیه کشور ها شده است. با هم نگاهی به تعدادی از این بحران های اقتصادی در طول تاریخ می اندازیم:

امپراطوری عثمانی
1853-1923

هنگامی که تزار نیکولای اول امپراطوری عثمانی را مرد مریض اروپا نامید برای این کار خود دلیل داشت. علت این توصیف این بود که در قرن نوزدهم میلادی عثمانی کشوری بود که بر خلاف کشورهای دیگر اروپا همچنان با سیستمی اداری و حکومتی عقب مانده ای مانند قرون وسطی اداره می شد.
علاوه بر اینکه سیستم حمل نقل ریلی وجود نداشت، صنعت همچنان متکی به واحد های کوچک بود و سیستم مالیاتی بر اساس گرفتن مالیات از رعایا و پیشه وران فقیر بود. از سال 1853 دولت عثمانی تلاش برای توسعه زیرساخت های خود را آغاز کرد ولی به دلیل نداشتن برنامه ریزی و هزینه های سنگین، بدهی های امپراطوری عثمانی به کشورهای دیگر اروپا زیاد شد.
جنگ کریمه همه چیز را تغییر داد. در این میان بانک سلطنتی عثمانی با سرمایه چند تن از تاجران انگلیسی و فرانسوی برای دادن خط اعتباری به دولت عثمانی تاسیس گردید. دولت پرداخت بهره وام های گرفته شده را در سال 1875 آغاز کرد. انگلیسی ها برای فشار بر دولت عثمانی برای بازپرداخت بدهی های خود، مصر را که در آن زمان استان نیمه مستقل عثمانی به شمار می رفت در سال 1883  اشغال کردند. دولت عثمانی به طور رسمی از نظر اقتصادی به فرانسه و انگلستان وابسته شده بود.
جنگ جهانی اول به همه چیز پایان داد. بین النهرین توسط انگلیسی ها به اشغال درآمد و کشورهای عراق، سوریه اردن و عربستان سعودی استقلال خود را از عثمانی اعلام کردند. در سال 1923 بعد از اشغال توسط متحدین در جنگ جهانی اول، امپراطوری عثمانی از میان رفت و ترکیه کنونی به وجود امد.
میزان بدهی امپراطوری عثمانی که باعث نابودی این امپراطوری شد در حدود 200 میلیون پوند( 14 میلیارد دلار با نرخ کنونی) بود.

جنگ هفت ساله
1756-1763

هنگامی که فرانسه در اطراف رودخانه اوهایو که محل استقرار گروهی از انگلیسی ها بود اقدام به احداث قرارگاه نظامی کرد، این کارآنها به مانند ریختن بنزین بر روی آتش بود. این اتفاق باعث به وجود آمدن جنگ هفت ساله شد که درگیری این دو امپراطوری که در آسیا، هندوچین و اروپا جریان داشت به امریکای شمالی نیز کشیده شود.
هزینه چنین جنگی برای هر کشوری سنگین بود. اما تفاوت بزرگی میان این دو کشور وجود داشت. نخست وزیر انگلستان ویلیام پیت می توانست از  بانک مرکزی برای تامین هزینه های جنگ استقراض کند اما لویی پانزدهم این امکان را نداشت.
کابینه جنگ لویی، بر سر حفظ مستعمره ها و یا تمرکز جنگ در اروپا به دو گروه مخالف تقسیم شده بود. در پایان فرانسه تصمیم به تمرکز جنگ در اروپا و واداشتن انگلستان به صلح از طریق حمله به اسکاتلند گرفت.
اما پیت مصمم به ادامه جنگ به هر قیمتی بود. پولی که از طریق مستعمرات به جیب حکومت ریخته می شد و پیروزی هایی که در آلمان، هند و کِبِک کانادا به دست آمد و حمله دریاسالار هاوک به ناوگان فرانسه که باعث نابودی ناوگان فرانسه شد همه دست به دست هم دادند تا انگلیسی ها پیروز جنگ باشند. هزینه جنگ باعث ابداع مالیات هایی مانند مالیات بر پنجره و مالیات بر درآمد شد و میزان این مالیات ها باعث شد که اصطلاح دزدی در روز روشن از سوی مردم ابداع شود.
هزینه: 133 میلیون پوند ( با نرخ کنونی 18 میلیارد دلار)

انقلاب روسیه
1917

پس از شکست فاجعه آمیز امپراطوری روسیه در جنگ جهانی اول، بدهی دولت تا 50 میلیارد روبل رسید و ورشکستگی  اقتصادی دولت اتفاق افتاد.
این اتفاق منجر به فروپاشیدن صنایع شد، هرج و مرج باعث از کار افتادن شبکه حمل و نقل شد و منجر به تعطیلی بسیاری از صنایع و بیکار شدن تعداد زیادی از مردم شد. دستمزد کسانی که شاغل مانده بودند نیز به شدت کاهش یافت.
تمامی این مسائل باعث شد که مردم با فقر و گرسنگی دست و پنجه نرم کنند و چاپ پول بدون پشتوانه برای جبران کسری بودجه ناشی از جنگ دلیلی شد که تورم بالا برود.
در جولای 1917 دولت دستور سرکوب اعتراضات مردم را در اعتراض به وضعیت اقتصادی را داد. دو ماه بعد انقلاب روسیه با تسخیر کاخ زمستانی تزار ها و اعلام اتمام سلطنت تزار به پایان رسید.
بدهی دولت: 50 میلیارد روبل (در حدود 270 میلیارد دلار با نرخ کنونی)

منبع: Listverse

نظرات
ADS
ADS
پربازدید