مشکلات و معایب سیستم سرمایه داری | اتاق خبر
کد خبر: 306915
تاریخ انتشار: 16 دی 1394 - 16:01
اتاق خبر بررسی می کند
در حال حاضر انتقادات و بحث های زیادی در مورد نظام حاکم بر اقتصاد غرب به نام سرمایه داری وجود دارد.

اتاق خبر: در حال حاضر انتقادات و بحث های زیادی در مورد نظام حاکم بر اقتصاد غرب به نام سرمایه داری وجود دارد. با این حال همواره انتقاداتی در مورد معایب و مشکلات این نظام اقتصادی وجود دارد. با هم نگاهی به بزرگترین ایرادات این نظام می اندازیم.

نابرابری


شعار همیشگی سرمایه داری که "هر کسی می تواند ثروتمند شود اگر آنها به اندازه کافی کارکند" یک مغالطه است. به دلیل اینکه شما برای کسی باید کار کنید تا پول به دست بیاورید و در مقابل برای خرید اجناس مورد نیاز و پرداخت مالیات پول پرداخت کنید. در نتیجه این بدان معنی است که افراد ثروتمند نمی تواند بدون فقرا وجود داشته باشند.

اسراف


در جامعه ای که منابع به صورت مساوی تقسیم نشده است ثروتمندان همواره به منابعی بیش از میزان مورد نیاز خود دسترسی دارند. این منابع گاهی در اختیار افراد کم درآمدتر قرار می گیرد اما در اکثر مواقع این منابع تلف می شوند. برای مثال میلیون ها دلار مواد غذایی هر سال دور ریخته می شود در حالیکه افراد زیادی از گرسنگی رنج می کشند.

 

گرسنگی

در کشورهای جهان سوم، بسیاری از دستیابی به غذای کافی محروم هستند، در حالی که افراد زیادی در کشورهای غربی از چاقی رنج می کشند و غذای زیادی را علاوه بر مصرف، دور می ریزند.


جنبش های ضد اجتماعی

در جامعه ای که سیستم سرمایه داری حکومت می کند، انگیزه افراد برای به دست آوردن سود بسیار بیشتر از نوع دوستی است به این دلیل که افراد بیشتر نگران پولی هستند که در جیبشان است تا اینکه نگران همنوع خود باشند. در این حالت مردم همیشه به این فکر خواهند بود که در صورتی که پولی نداشته باشند کسی به آنها کمک نخواهد کرد.

خطر


بیشتر شرکت ها در تلاش هستند که هزینه های مربوط به بهداشت و سلامت را کمتر کنند زیرا این کار باعث می شود که در هنگام حوادثی که در هنگام کار برای افراد به وجود می آید مبالغ کمتری به خانواده افراد پرداخت کنند. این درحالی است که اکثر کارگران در مکان هایی برای این شرکت ها کار می کنند که کمترین تمهدات برای حفاظت از آنها پیشبینی شده است.

منبع: Listverse

ترجمه از : محمد حسن گودرزی

نظرات
ADS
ADS
پربازدید