نظر ترکان درباره مناطق آزاد ناشی از توهم است | اتاق خبر
کد خبر: 308615
تاریخ انتشار: 22 دی 1394 - 18:38
معاون اسبق وزیر صنعت با انتقاد از اظهارات اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: نظرات آقای ترکان درباره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ناشی از توهم است و با واقعیت فاصله دارد.

اتاق خبر: امیر رضا واعظی آشتیانی در واکنش به اظهارات اکبر ترکان درباره مناطق آزاد تجاری که آنها را باعث اشتغالزایی و افزایش صادرات دانسته است، اظهار کرد: بنده فکر می کنم که آقای ترکان در رابطه با مناطق آزاد در یک توهم بسر می برد. ما سیاست گذاری نداریم، در بخش مناطق آزاد اگر سیاست گذاری داشتیم، وضع مان بهتر از این بود.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی گفت: دولت ها از جمله دولت فعلی همگی سلیقه ای دارند مناطق آزاد را اداره می کنند که باعث شده نتوانیم نتیجه دلخواه بگیریم. عدم سیاستگذاری نه تنها باعث صادرات گرایی در مناطق آزاد نشده بلکه آنها را به دروازه واردات کالاهای غیرضروری به کشور تبدیل کرده است.
معاون اسبق وزارت صنعت تصریح کرد: موضوعی به نام آمایش سرزمینی در کشور برای چه قرار داده شده است؟ آمایش سرزمینی برای این است که ظرفیت های نقاط مختلف کشور مورد ارزیابی قرار بگیرد. متاسفانه ما ارزشی برای آمایش سرزمینی قایل نیستیم. متاسفانه نگاهمان بیشتر سیاسی است، تا راهبردی و منطقی و مبتنی بر کارآمدی .
آشتیانی یادآور شد: در مورد افزایش کمّی مناطق آزاد نظر بنده این است، باید تکلیف هر آنچه که داریم را روشن کنیم. ما وقتی که در داشته های خودمان ناتوان هستیم، به دنبال افزایش مناطق آزاد باشیم که چه شود؟ وقتی مناطق موجودمان بدون برنامه حرکت می کند و هدف گذاری که روز اول برایش انجام گرفته نتوانسته ایم بخش های ابتداییش را محقق کنیم، می خواهیم مناطق آزاد دیگری را بزنیم که چه اتفاقی بیافتد؟
وی ادامه داد: در دولت فعلی هم نشان داده شده که مناطق آزاد بیشتر مامن واردات بوده است. همین دولتی که ادعا می کند، در دولت قبلی بیژامه وارد شده، سنگ پا وارد شده، خود در این شش ماه اول شش هزارتن سنگ پا وارد کرده اند. اینها نشان می دهد گفته های  مدیران دولت یازدهم با عملکردشان متفاوت است. دولت فعلی اسیر توهمات خودش شده است. در عین حال کارشناسانی که به آنها آدرس می دهند، آدرس غلط می دهند، و آنها هم به استناد همین آدرس ها مصاحبه می کنند و معلوم می شود که این گفته ها و این آمار و ارقام با واقعیت تناسب ندارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید