دلایل تاخیر در ارائه بودجه به مجلس | اتاق خبر
کد خبر: 311926
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 11:41
اتاق خبر بررسی می کند
ظاهرا دولت یازدهم که پیشینه خوبی در مورد تحویل به موقع بودجه سالانه به مجلس داشت این بار با تاخیر بسیار برنامه را قرار است به مجلس ارائه دهد.

اتاق خبر- تصویب لایحه بودجه 95 به سال آینده موکول شد. این خبری بود که بر روی خروجی رسانه هایی که اخبار مجلس را پوشش می دادند رفت. ظاهرا دولت یازدهم که پیشینه خوبی در مورد تحویل به موقع بودجه سالانه به مجلس داشت این بار با تاخیر بسیار برنامه را قرار است به مجلس ارائه دهد.
دلایل زیادی برای انجام این کار از سوی دولت متصور است. برخی از این دلایل افت شدید قیمت نفت و برداشته شدن تحریم ها ذکر می شود. دلیل دیگر نیز پیش رو بودن انتخابات مجلس است که باعث شده تا دولت تا روشن شدن نتیجه انتخابات دست نگه دارد.


تاخیر در ارائه لایحه بودجه موجب ایجاد مشکلات سلسله وار در سیستم مالی و برنامه ریزی اقتصادی کشور ایجاد می‌کند و نوعی برنامه اقتصادی کشور دچار بی‌نظمی می‌شود. نهایی شدن بودجه کشور نیازمند زمانی مناسب است که با تاخیر در ارائه بودجه این زمان و نظم از دست می‌رود و به ناچار یک نوع بی‌نظمی مالی و برنامه‌ای در کشور پدید می‌آید و در برخی موارد به جای اینکه اجرای لایحه بودجه از اول فروردین آغاز شود از اواسط اردیبهشت آغاز می‌شود. از پیامد های تاخیر در ارائه بودجه می توان به بی‌نظمی در سیستم مالی و برنامه ریزی اقتصادی کشور و پایین آمدن کیفیت رسیدگی را نام برد.


قانونمندی لازمه اجرای درست بودجه سال 95
سید سعید زمانیان نماینده مردم شهرکرد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مورد تاخیر در ارائه بودجه سال 95 از سوی دولت، با تاکید بر آئین نامه های مجلس در مورد بررسی بودجه دولت و انتخابات مجلس، احتمال تصویب بودجه را تا قبل از پایان سال را بسیار پائین دانست.
زمانیان در گفت و گو با اتاق خبر در ادامه با اشاره به کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر بودجه نویسی گفت: وقتی قیمت نفت 40 دلار در بودجه پیشبینی شده است در ازای کاهش هر دلاراز آن، بخشی از درآمد های دولت کم خواهد شد و دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد.


نماینده مردم شهرکرد در مجلس با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی از تمام ابزارهای قانونی خود برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی استفاده می کند گفت: علت بروز چنین مشکلاتی اجرا نشدن قانون است. اگر دولت براساس قانون در روز 15 آذر بودجه پیشنهادی را به مجلس ارائه کند بسیاری از مشکلات به وجود نمی آید و بودجه بسیاری از دستگاه های اجرایی به موقع پرداخت خواهد شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: چیزی که در این میان مهم است این است که یک اشتباه می تواند بروز مشکلات عدیده ای در کشور شود.


انتخابات دلیل تاخیر ارائه بودجه
جعفر قادری نیز از نمایندگان مجلس، درباره وضعیت تصویب کلیات لایحه بودجه سال 95 به خبرگزاری فارس اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی و پیش رو بودن انتخابات، امکان تصویب بودجه سال 95 وجود ندارد، بنابراین بررسی لایحه بودجه بعد از انتخابات مجلس شروع خواهد شد.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، باید بودجه دو دوازدهم ارائه دهد، تصریح کرد: اینکه دولت در برابر این موضوع مقاومت می‌کند، درست نیست و باید طبق قانون عمل شود، تا پایان سال نیز می‌توان بودجه دو دوازدهم را تصویب کرد.
این نماینده مجلس در مورد قیمت نفت در لایحه بودجه 95 عنوان کرد: قیمت هر بشکه 40 دلار با توجه به شرایط کنونی که قیمت نفت کمتر از 27 دلار است، منطقی نیست و باید راجع آن بحث و بررسی بیشتر صورت گیرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید