روابط ایران و ایتالیا در پسا تحریم | اتاق خبر
کد خبر: 312143
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 11:26
اتاق خبر بررسی می کند
مقامات ایتالیایی همواره اعلام کرده اند که شرکت های ایتالیایی خود را برای حضور در بازار ایران آماده کرده اند و متعهد به همکاری با ایران هستند و یک رقابت جدی میان کشورهای اروپایی برای بهره مند شدن از ظرفیت اقتصادی و تجاری ایران شکل گرفته است.

اتاق خبر -ایتالیا اولین مقصد رئیس جمهور ایران و هیات همراه وی در اولین سفر خارجی بعد از لغو تحریم ها است. ایتالیاکه سابقه ای طولانی در روابط اقتصادی با کشور ما دارد، به دنبال افزایش سطح تجارت با ایران در دوران پس از برجام است.

طی ماه های گذشته هیات هایی از این کشور راهی ایران شده اند. چندی پیش هم هیاتی از ایران راهی ایتالیا شد و در همایشی مربوط به روابط اقتصادی ایران و ایتالیا شرکت کردند. بر این اساس مذاکراتی میان بازرگانان دو کشور انجام شده است.


مقامات ایتالیایی همواره اعلام کرده اند که شرکت های ایتالیایی خود را برای حضور در بازار ایران آماده کرده اند و متعهد به همکاری با ایران هستند و یک رقابت جدی میان کشورهای اروپایی برای بهره مند شدن از ظرفیت اقتصادی و تجاری ایران شکل گرفته است.


بر اساس گزارش اداره آمار ایتالیا، مبادلات تجاری ایتالیا و ایران از سال 2002 تا 2011 روندی صعودی داشته است طوری که پس از کاهش مختصری که سال 2009 و آن هم بواسطه بحران اقتصادی بین المللی به چشم می خورد، سال 2011 حجم مبادلات تجاری دو کشور به بالاترین سطح یعنی هفت میلیارد یورو رسیده بود. اما طی سال های بعد تشدید تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا و اتحادیه اروپا و در کنار آن اعمال محدودیت های شدید مالی و تجاری؛ باعث شد مبادلات تجاری ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا با کاهش شدیدی روبرو شود.


نگاهی به تراز تجاری دو کشور نیز در شش ماهه اول 2015 نیز نشان می دهد واردات ایران از ایتالیا بالغ بر 563 میلیون یورو بود که این رقم معادل دو برابر صادرات به این کشور یعنی 251 میلیون یورو است.


بررسی آمار اعلام شده نشان می دهد میزان واردات از ایتالیا در این مدت تغییری نکرده، اما صادرات ایران نسبت به سال 2013 تقریبا 5؛2برابر شده است.

راه همکاری تجاری، سرمایه گذاری مشترک
محمد مهدی رئیس زاده عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در مورد روابط ایران و ایتالیا با بیان اینکه این دو کشور در دوران تحریم و قبل از آن روابط تجاری خوبی در مورد صنایع کوچک و متوسط داشته اند اعلام کرد حجم مبادلات این دو کشور می تواند بیش از پیش افزایش یابد.


رئیس زاده در گفت و گو با اتاق خبر در مورد زمینه های همکاری های مشترک به بخش های معادن، پتروشیمی، نفت و بانک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه فناوری های مربوط به این حوزه ها از قبل در کشور وجود داشته و واردات فناوری مورد نیاز از ایتالیا، به سرعت حجم تبادلات بازرگانی بین دو کشور را افزایش داد.


عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا با اعلام اینکه ایتالیایی ها در عسلویه و در بخش نفت و گاز با ایران همکاری داشته اند ادامه داد: در مورد صنایع کوچک، متوسط و در بخش های نساجی و مواد غذایی زمینه های مختلفی و متنوعی برای همکاری دو کشور وجود دارد. این همکاری ها با وجود مشکلات زیاد در دوران تحریم ادامه پیدا کرد. با این حال با توجه به رفع تحریم های بانکی و سفر اخیر چند تن از مدیران بانکی از جمله رئیس بانک مرکزی به ایتالیا شاهد افزایش همکاری های مشترک بین دو کشور باشیم.


وی با اشاره به سابقه حضور خودروسازان ایتالیایی در ایران، خودرو سازان ایتالیایی را رقیب خوبی برای سایر خودروسازان خارجی در ایران دانست. رئیس زاده در ادامه و در مورد خطر تبدیل ایران به بازار مصرف محصولات خارجی گفت:  چندی پیش در نشست مشترک بازرگانان ایتالیا و ایران بر این نکته تاکید شد که  کشور ها تنها به فکر فروش محصولات خود در ایران نباشند. بنابراین به دلیل محدودیت منابع در کشور  تنها راه همکاری تجاری، سرمایه گذاری مشترک است.

انتظار برای سوئیفت

احمد پورفلاح رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا در گفت و گویی که با ایسنا داشت با اشاره به تاثیر مثبت اعزام هیات تجاری به ایتالیا در زمینه صادرات و واردات گفت: بازار این کشور برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی اهمیت زیادی دارد به ویژه آن که ایتالیا پیش از گسترش تحریم‌ها از جمله بزرگ‌ترین خریداران نفت کشور بوده و امیدواریم به جایگاه پیشین خود بازگردد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا افزود: بازار ایتالیا در حوزه‌های دیگر نیز از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است. برای مثال در سفر اخیر فعالان صنعت ساختمان‌سازی ایران به این کشور، پروژه‌هایی به مبلغ 27 میلیارد یورو تعریف شد.


به گفته پورفلاح اجرایی‌شدن این پروژه‌ها که در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی تعریف می‌شوند، به توان مالی و بودجه‌ای دولت و آغاز عملی مبادلات بانکی بستگی دارد.


وی با اشاره به نیاز صنایع داخلی به ورود تکنولوژی از ایتالیا بیان کرد: درگذشته بسیاری از زیرساخت‌های صنعتی و فنی ایران با استفاده از دانش و تجهیزات این کشور شکل گرفته بودند و با رفع تحریم‌ها باید دوباره به سوی بهره‌مندی از تکنولوژی ایتالیایی بازگردیم.


پورفلاح ادامه داد: بزرگ‌ ترین شرکت بیمه‌ای ایتالیا با عنوان ساچه، اعلام کرده، یک خط اعتباری پنج میلیارد یورویی را برای صادرات به مقصد ایران در نظر می‌گیرد که این امر به محض اتصال سوئیفت و برقراری روابط بانکی عملی می‌شود.


این فعال اقتصادی استفاده از تجریه‌های ایتالیا را در زمینه‌های مختلف برای ایران ضروری دانست و افزود: این کشور در رده‌های نخست گردشگری جهان قرار دارد و می‌تواند در این حوزه کمک‌های زیادی به ما بکند.


به گفته وی، ایتالیا از تجربه‌های خوبی نیز در مورد بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط برخوردار است که می‌توان به تدریج این تجربه‌ها را به ایران منتقل کرد.

ایتالیا شریک کم ضرر

با این حال نکته ای که در این بین قابل توجه است و روابط اقتصادی ایران و ایتالیا درصد زیادی از کل حجم مبادلات بازرگانی ایران را تشکیل نمی دهد که این نشان می دهد هر گونه نوسانی در رابطه اقتصادی فی مابین اثر چندانی بر ثبات اقتصادی ایران از نظر ارزش مبادلات ندارد. بیشترین کالای وارداتی از ایتالیا شامل دستگاه ها و ماشین آلات واسطه ای مانند تجهیزات تولید ظروف آشپرخانه، کفش و غیره می باشد که جزء کالاهای ضروری، اساسی و یا استراتژیک نیست.


شرکتهای ایتالیایی تلاش کرده اند جایگاه مناسبی را در پروژه‌های زیربنایی و ساختاری ایران بویژه در زمینه‌های انرژی و فنی به ‌خود اختصاص دهند. اما باید توجه داشت که ایتالیا به عنوان یک کشور وارد کننده انرژی، در سال 2012 حدود 92 درصد از نفت خود را از واردات تامین کرد که از این میان سه کشور لیبی، روسیه و عربستان بیشترین تامین کننده نفت این کشور بوده اند. بنابراین ایران نقش چندانی در تامین انرژی ایتالیا ندارد و هر گونه نوسانی در رابطه اقتصادی دوجانبه تاثیری بر اقتصاد ایتالیا ندارد. با اینحال باید تلاش شود تا فروش نفت و فرآورده های پتروشیمی ایران به ایتالیا و جذب سرمایه و فناوری شرکتهای نفتی ایتالیایی به عنوان محوری ترین بخش همکاریها، در دستور کار روابط انرژی دو کشور قرار گیرد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید