حضور خارجی ها ضامن جهانی شدن صنعت خودرو ایران | اتاق خبر
کد خبر: 320821
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 11:56
عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد:
نجفی منش: قرارداد ها به گونه ای تنظیم گردد که به مانند گذشته خودروسازان خارجی نتوانند به راحتی از کشور و با بهانه های مختلف خارج شوند.

اتاق خبر- عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران در مورد حضور شرکت های خودروساز خارجی در ایران، حضور این خودروسازان را یکی از راه های حضور صنعت خودروسازی کشور در بازار های جهانی دانست.
محمدرضا نجفی منش عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران در گفت و گو با اتاق خبر با بیان اینکه با حضور سرمایه گذاران خارجی باعث می شود که پای شرکت های معتبر جهانی به کشور باز شود، ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی کشور باید از تجارب و دانش خودرو سازان معتبر جهانی که آمادگی فنی با ما را داشته باشند استفاده کنیم.
نجفی منش در مورد حضور شرکت های آلمانی بنز و فولکس واگن در ایران گفت: هرکدام از این شرکت ها که بتوانند شرایط ما را قبول کنند می توانند در ایران فعالیت کنند.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران درباره شرایط حضور خودروسازان خارجی در کشور اعلام کرد: این شرکت ها باید در وهله اول برای سرمایه گذاری در ایران تمایل داشته باشند و سرمایه گذاری در بخش صنعت خودروی ایران را به صورت تولید مشترک انجام دهند. این سرمایه گذاری مشترک باید در حدود 40 درصد با مشارکت مستقیم طرف ایرانی باشد.
وی در ادامه گفت: در صورت تولید مشترک باید 30 درصد این تولید به کشورهای دیگر و با همکاری سرمایه گذاران خارجی صورت بگیرد.
نجفی منش با اشاره به حضور سرمایه گذاری خارجی در کشور با بیان این نکته که پیشنهادهای شرکت های خارجی به صورت تولید مشترک بوده است ادامه داد: در شرایط فعلی اولویت ما سرمایه گذاری مشترک را به جای سرمایه گذاری مستقیم است. زیرا با این نوع سرمایه گذاری، انتقال فناوری به کشور نیز صورت خواهد گرفت.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران با اشاره به تجربه حضور شرکت های چینی و فرانسوی در گذشته با بیان این نکته که در گذشته صنعت خودروسازی ایران انتظار وضع تحریم را نداشت، ادامه داد: در حقیقت با وضع این تحریم ها صنعت خودروسازی کشورمتحمل ضرر و زیان بسیاری گردید. در حال حاضر با توجه به شرایط امروز، قرارداد ها به گونه ای تنظیم گردد که به مانند گذشته خودروسازان خارجی نتوانند به راحتی از کشور و با بهانه های مختلف خارج شوند.
وی با بیان اینکه درشرایط فعلی پیشبینی های لازم برای این گونه اتفاقات شده است گفت: کشورهایی که در زمینه صنعت خودرو به پیشرفت های قابل توجه ای دست پیدا کرده اند از همین روش سرمایه گذاری مشترک به جایگاه کنونی خود دست پیدا کرده اند.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید