تصمیم های بانک مرکزی برای مهار اضافه‌ برداشت بانک‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 32630
تاریخ انتشار: 14 آبان 1391 - 13:57

مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به فعالیت‌های بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی،گفت:تمرکز بانک مرکزی بر شیوه‌های مدیریت نقدینگی، از جمله مهار اضافه برداشت‌ها، هدایت خطوط اعتباری و همین طور انتشار اوراق مشارکت است.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا،پیمان قربانی ادامه داد: جلسات مستمر و متعددی با بانکها در همین رابطه برگزار شده و راهکارهای لازم برای مهار اضافه برداشت بانک‌ها دنبال می‌شود.

وی با اشاره به لزوم مهار نقدینگی در کشور و نتایج بررسی‌های انجام شده توسط بانک مرکزی در این زمینه گفت:بانک مرکزی حسب وظیفه ذاتی خود به عنوان تصمیم گیرنده در زمینه سیاست‌های پولی و اعتباری و مجری این امر، اقدامات متعددی را برای سال جاری پیش‌بینی کرده، همچنین گزارش‌ها و پایش‌هایی در زمینه نقدینگی انجام گرفته و تصمیماتی نیز در این خصوص اتخاذ شده است.

وی از جمله این اقدامات را مقابله با اضافه برداشت بانک‌ها و ساماندهی این موضوع، هدایت خطوط اعتباری و کانالیزه کردن آن و انتشار اوراق مشارکت که در هفته‌های پیش مرحله اول آن را داشتیم ، بیان داشت.

قربانی افزود : هدف از اجرای این طرح‌ها، تامین نقدینگی متناسب با نرخ‌های اقتصاد کشور و رشد آن مطابق با روند مدنظر بانک مرکزی است.

وی همچنین درخصوص هدایت نقدینگی موجود گفت: با توجه به پایش هایی که در مورد رشد نقدینگی و روند آن صورت گرفته، اقدامات لازم از جمله فروش اوراق مشارکت بانک مرکزی مدنظر قرار گرفته است که در مرحله اول آن در ماه گذشته 25 هزار میلیارد ریال توسط 5 بانک عامل عرضه شد.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید