رد شایعه ورود کنتورهای هوشمند | اتاق خبر
کد خبر: 347222
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 01:54
در حالی که بخش خصوصی مدعی است که وزارت نیرو به تازگی به واردات کنتورهای هوشمند از کشورهای خارجی اقدام کرده است، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: تمامی کنتورهای هوشمند نصب شده در شبکه سراسری ساخت داخل است و هیچ کنتور هوشمند وارداتی در شبکه برق کشور

اتاق خبر: هوشنگ فلاحتیان امروز در حاشیه یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: تمامی کنتورهای هوشمندی که در شبکه‌های برق سراسری نصب شده ساخت داخل است و هیچ کنتور هوشمند وارداتی یا با همکاری شرکت‌های خارجی در شبکه برق کشور نصب نشده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته نیازمند تجهیزاتی بودیم که در کشور تولید نمی‌شد، اظهار کرد: توربین‌های گازی کلاس F دارای راندمان بیش از 58 درصد هستند که به‌زودی تولید آنها در کشور آغاز می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه برخی سرمایه‌گذارن خارجی تمایل دارند که 100 درصد سرمایه احداث نیروگاه‌ها را تامین و برق را به قیمت کمتر از تولیدکنندگان داخلی عرضه کنند، خاطر نشان کرد: هنوز هیچ قراردادی مبادله نشده و اگر قراردادی منعقد شود فقط برای انتقال این تکنولوژی‌ها به داخل کشور، افزایش بهره‌وری در داخل ایران، کاهش شدت مصرف انرژی، کارآفرینی و توسعه اشتغال خواهد بود و در صورت تمایل متقاضیان خارجی، می‌توانند از شرکای ایرانی نیز استفاده کنند.

فلاحتیان تصریح کرد: سازندگان و تولیدکنندگان داخلی همچون سابق دارای بازارهای داخلی هستند و اگر مناقصه‌هایی برگزار شود با رعایت قوانین و مقررات مربوط به حمایت از ساخت تولید داخلی خواهد بود.

وی در خصوص همکاری شرکت‌های خارجی با شبکه برق کشور گفت: کشور کره و سایر کشورها اعلام آمادگی کرده‌اند تا طرح‌هایی را به‌صورت پایلوت در جزیره‌های کوچک انجام دهند تا ما با آن فناوری‌ها آشنا شویم و با توجه به نمونه‌های اجرایی بتوانیم کارهای خود را توسعه دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: امسال نیز برنامه‌ریزی شده تا 400 دستگاه کنتور هوشمند در شبکه برق کشور استفاده شود و قرارداد همه اینها با تولیدکنندگان داخلی منعقد شده است.

فلاحتیان با اشاره به اینکه وزارت نیرو هیچ مناقصه‌ای برای تولید ترانسفورماتور برگزار نکرده است، اظهار کرد: بیش از 95 درصد ترانسفورماتورهای موجود در شبکه برق سراسری ساخت داخل است و نزدیک به 100 درصد نیاز ترانس‌های شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع از طریق شرکت‌های داخلی تامین می‌شود.

وی با اشاره به مناقصه‌ای که برای تامین تجهیزات پست‌های انتقال و فوق توزیع در حال برگزاری است، بیان کرد: 86 شرکت داخلی و خارجی در فراخوان وزارت نیرو شرکت کردند و در نهایت 19 شرکت تایید صلاحیت شدند که از این میان 14 تا 15 شرکت ایرانی و خارجی آماده همکاری هستند.

به گفته معاون برق و انرژی وزیر نیرو تمامی شرکت‌هایی که توانایی احداث پست‌های انتقال و فوق توزیع را دارند در این مناقصه با شرکای خارجی خود حاضر هستند و هیچ‌گونه ابهامی در این زمینه وجود ندارد و بخش خصوصی نیز نباید از این نظر نگرانی داشته باشد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید