مرکز تحقیق و توسعه قربانی ضعف مدیریتی | اتاق خبر
کد خبر: 348567
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1395 - 14:05
یک فعال صنعت قطعه سازی در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
تغییرات مدیریتی که در دولت نهم به وجود آمد باعث شد که مراکز تحقیق و توسعه دو خودروساز بزرگ ایران کارایی خود را از دست بدهند.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: یک فعال صنعت قطعه سازی کمرنگ بودن  تحقیق و توسعه در این صنعت را، ضعف مدیریتی در میان خودروسازان کشور دانست.

بهرام شهریاری فعال صنعت قطعه سازی در گفت و گو با اتاق خبر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه از سوی دو خودروساز بزرگ کشور، گفت: در گذشته دو مرکز تحقیقات از سوی ایران خودرو و سایپا در ایران راه اندازی و نتیجه آن تولید خودروی سمند بود. اما متاسفانه به دلیل تغییرات مدیریتی که در دولت نهم به وجود آمد تمامی دست آورد های این مراکز از میان رفت و این مراکز به حالت نیمه تعطیل درآمدند.

شهریاری با ذکر مثالی از تاثیر این تغییرات در ایران خودرو، ادامه داد: این مرکز تحقیقات که هزینه های زیادی برای آن صرف شده بود در زمینه تربیت و آموزش نیروهایی با دانش و قابلیت های بالا نقش به سزایی داشت. با این حال با تغییرات مدیریتی که در دولت نهم به وجود آمد این مرکز کارایی گذشته خود را از دست داد و از مسیری منطقی که برای آن ترسیم شده بود منحرف شد.

این فعال صنعت قطعه سازی گفت: یکی از انتقاداتی که به این دو خودروساز وارد است ایجاد دو مرکز مجزا برای انجام کارهای تحقیقاتی است که باعث ایجاد هزینه های بالا برای هر دو خودروساز خواهد شد. این در حالی است که ایجاد یک مرکز مشترک می تواند باعث کاهش هزینه های تحقیق و توسعه برای هر دو خودروساز بزرگ  کشور شود.

وی با دفاع از ادغام مراکز تحقیق و توسعه سایپا و ایران خودرو به دلیل پرهزینه بودن این مراکز گفت: در صورتی که در این مراکز به کار خود ادامه می دادند شاهد ادامه تولید خودرو هایی با فناوری های گذشته نبودیم. خودروی سمند با همکاری خارجی ها ساخته شد ولی قرار بود در مراحل بعد خودروسازان داخلی به مرحله طراحی پلتفرم برسند. به نظر من باید شرکت هایی مجزا برای کار تحقیق و توسعه ایجاد شود تا به کار فروش خدمات خود به خودروسازان مشغول باشند.

شهریاری ادامه داد: تا زمانی که خودروسازی در ایران با مدیریت دولتی به کار خود ادامه دهد نمی توان انتظار داشت که این صنعت پیشرفت چندانی کند، زیرا سرمایه گذاری از نظر این افراد باعث افزایش هزینه ها خواهد بود و توجیح اقتصادی نخواهد داشت.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید