زیان آتش به 75 هکتار از عرصه های پارک ملی بمو فارس | اتاق خبر
کد خبر: 350290
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 21:49
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: با تلاش های صورت گرفته آتش سوزی پارک ملی بمو جمعه شب خاموش شد، اما دراین حادثه 75 هکتار از عرصه های علفی این پارک زیان دید.

به گزارش اتاق خبر،حمزه ولوی افزود: علت کارشناسی آتش سوزی درحال بررسی است اما گمانه زنی ها بیشتر بر سهل انگاری طبیعت گردانی است که بدون دقت آتش روشن می کنند و این موضوع می تواند باعث سرایت آتش به دیگر مناطق شده باشد.
ولوی عمدی بودن آتش سوزی را هم رد نکرد و گفت: در بسیاری موارد ما شاهد آتش سوزی های عمدی از سوی افراد سودجو هستیم، این آتش سوزی ها برای بهره گیری از حیات وحش پارک انجام می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس پیشتر نیز گفته بود که آتش سوزی عمدی در طبیعت و محیط زیست نوعی تروریسم است، سودجویان با این کار به دنبال بهره گیری بی رویه و غیرمجاز از حیات وحش و مواهب طبیعی این مناطق هستند و این افراد را باید در زمره تروریست ها شناخت.
ولوی همچنین اظهار داشت: حجم این آتش سوزی ها در سال های اخیر مثلا در پارک ملی بمو در شمال شیراز بسیار زیاد شده است و امکانات اندک محیط زیست توان مقابله با این پدیده را ندارد .
در آتش سوزی روز جمعه پارک ملی بمو نیز نیروهای امدادی و محلی با امکانات اولیه و آتش کوب به مهار آتش پرداختند ، این در حالی است که استان فارس در طول فصل گرم سال تقریبا هر روز دچار آتش سوزی منابع ملی است.
پارک ملی بمو از پارک‌های ملی ایران در استان فارس است. این پارک که نامش را از کوه بمو گرفته در 10کیلومتری شمال شهر شیراز قرار دارد. این پارک از حدود 40 سال پیش مورد حفاظت قرار گرفته و در بخش زرقان - مسیر تخت جمشید واقع شده‌است.
پارک ملی بمو 48 هزار هکتار وسعت دارد و از مناطق چهارگانه طبیعی در استان فارس است.
طی چند سال گذشته همواره شاهد آتش سوزی های متعدد در این منطقه حفاظت شده بوده ایم به گونه ای که در یکی از آتش سوزی ها گونه های زیادی از حیات وحش و گیاهان در آتش سوختند.

منبع: ایرنا

94104

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید