اندونزی مشتری LPG ایران | اتاق خبر
کد خبر: 389202
تاریخ انتشار: 9 اسفند 1395 - 20:33
وزیر نفت از برداشت LPG ایران توسط اندونزی خبر داد و گفت: این کشور پیشنهاد خود را برای توسعه میادین نفتی آق‌تیمور و منصوری مطرح کرده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه پس از دیدار با وزیر هماهنگی امور اقتصادی اندونزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مذاکره با وزیر اندونزی دو محور اصلی داشت، گفت: یکی از محورهای همکاری بین ایران و اندونزی تجارت نفت و فرآورده‌های نفتی است. اندونزی بعد از برجام برای نخستین بار از ایران محموله نفتی و LPG برداشت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اندونزی جزو بازارهای بزرگ آسیای جنوب شرقی است، افزود: با هر فاز پارس جنوبی ۵۰۰ هزار تن LPG و گاز مایع تولید می‌شود که باید صادر شود زیرا مصرف داخلی ما تا توسعه گازرسانی در بخش LPG تقریبا به صفر می‌رسد بنابراین اندونزی یک بازار غیرقابل چشم‌پوشی برای تولیدکنندگان نفت و فرآورده‌های نفتی است.

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه محور دیگر مذاکره بین ایران و اندونزی مشارکت اندونزی در توسعه میادین ایران است، گفت: اندونزی‌ تجربه بسیار خوبی در بالا بردن ضریب بازیافت از میادین نفتی دارد و قرار شد برای افزایش بازیافت با ما مشارکت کند. البته قبلا برای میدان‌های آق‌تیمور و منصوری قرارداد MOU امضا شده بود و امروز آمدند تا پیشنهادهای فنی خود را که به دنبال دریافت اطلاعات از ایران تهیه کرده بودند، ارائه کنند. پیشنهاداتی مبنی بر اینکه افزایش تولید به چه صورت باشد و باید یک برآورد ابتدایی از هزینه شود که قرار شد در اولین فرصت تیم کارشناسی اندونزی که شرکت نفتی دولتی این کشور به نام پرتامینا است به ایران بیاید.

زنگنه ادامه داد: تا آن زمان ما هم پیشنهادهای آنها را مطالعه کرده‌ایم و بعد از اینکه بحث‌های فنی تمام شود، وارد بحث‌های مالی خواهیم شد. البته هر دو میدان متقاضیان دیگری هم دارند و می‌توانیم یک فضای رقابتی برای توسعه این دو میدان ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران و اندونزی علاقه‌مند به همکاری با یکدیگر هستند، افزود: همیشه روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بین ایران و اندونزی خوب بوده است.

وزیر نفت به این سوال که آیا ممکن است اندونزی با شرکت‌های دیگر برای توسعه میادین آق‌تیمور و منصوری همکاری کنند، پاسخ داد: این موضوع به خودشان ربط دارد. نرسک هم پیشنهاد خود را برای میدان آق‌تیموری مطرح کرده است. البته گاهی پینشهادهای شرکت‌های مختلف از لحاظ پایه‌ای با یکدیگر متفاوت است اما به طور کلی بهتر است رقابت ایجاد شود.

زنگنه در مورد محموله‌ای که اندونزی از ایران برداشت کرده توضیح داد: اندونزی یک محموله یک میلیون بشکه‌ای برداشت کرده تا پالایشگاه‌هایش آزمایش کند و اگر مناسب بود، این برداشت را ادامه می‌دهد. به نظر من جا دارد اندونزی یک بازار جدید نفتی برای ایران شود. گرچه خودش تولیدکننده نفت است، اما می‌تواند واردکننده نفت و LPG باشد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید