پرداخت بخشی از یارانه صادراتی صنایع لبنی به وزارت کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 392532
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1396 - 12:38
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران خبر داد
بعد از گذشت حدود 10 ماه از وعده دولت برای پرداخت مشوق صادراتی به صادرکنندگان محصولات لبنی، بالاخره بخشی از این مشوق صادراتی 200 میلیارد تومانی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت تا در میان صادرکنندگان توزیع شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، خرداد ماه سال گذشته بود که ارائه یارانه یا مشوق صادراتی لبنیات که در جلسه هیات دولت تصویب شد و ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن اختصاص یافت که به گفته حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی هدف از آن افزایش تقاضای شیر و تعادل بخشی به قمیت آن به نفع دامداران اجرایی می‌شود.

پایین بودن نرخ تضمینی خرید شیر خام از دامداران موجب شده است تا دامداران ضررهای زیادی در این حوزه کنند. این درحالی است که گاه و بیگاه افزایش قیمت محصولات لبنی در بازار مشاهده می‌شود. البته بسیاری از کارشناسان همین موضوع را نیز دلیل مهم کاهش خرید محصولات لبنی در سبد خانوار عنوان می‌کنند؛ موضوعی که برای سلامت خانوار تهدیدی جدی به حساب می‌آید. بارها و بارها دولت از حمایت از دامداران خبر داد تا شاید از این طریق بتواند انگیزه آنها را در ادامه دادن کار افزایش دهد اما از آنجا کنه وعده‌های داده شده در این خصوص راه به جایی نبردن، بسیاری از دامداران نیز خروج از این کار را بر ماندن در این حوزه ترجیح دادند تا شاید جلوی ضررهای بیشتر گرفته شود. ارائه مشوق‌های صادراتی به صادرکنندگان طرحی است که هدف آن به صورت غیر مستقیم حمایت از دامداران عنوان می‌شود و باید دید که در عمل راه به کجا می‌برد.

حسن رکنی همزمان با تصویب ارائه این لایحه در سال گذشته در گفت‌وگو با ایسنا در این باره گفته بود: در قالب این مشوق صادراتی ۲۰۰ میلیارد تومانی که ۱۵۰ میلیارد تومان آن به صنایع لبنی صادرکننده و ۵۰ میلیارد تومان نیز به سازمان مرکزی تعاون روستایی برای خرید شیر خام مازاد از دامداران اختصاص پیدا می کند تا به شیر خام تبدیل و صادر شود و بر این اساس یکی از شروطی که زمان تخصیص یارانه صادراتی در نظر داریم این است که صنایع لبنی صادرکننده ورودی و خرید شیر خام خود از دامداران را افزایش دهند که این خود سبب افزایش نرخ خرید این محصول از دامداران می شود که البته روی قیمت نهایی لبنیات برای مصرف کنندگان تاثیری نخواهد گذاشت.

اما رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران که خبر ارائه بخشی از این یارانه صادراتی به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است در گفت‌و‌گو با مهر اعلام کرد:  گفت: بخشی از مشوق صادراتی ۲۰۰ میلیارد تومانی صنایع لبنی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته اما هنوز میان صادرکنندگان توزیع نشده است.

وی اضافه کرد: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در حال انجام مقدمات کار هستند تا این مبلغ را بین صادرکنندگان محصولات لبنی توزیع کنند. 

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران درباره آخرین وضعیت مطالبات دامداران از دولت بابت خرید توافقی شیرخام نیز گفت: فعلا حدود ۵۰ درصد مطالبات تولیدکنندگان پرداخت شده است. 

مقدسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بازار گوشت قرمز، افزود: وضعیت نهاده‌های دامی تغییری نداشته، همچنین قیمت دام برای دامداران افزایش نداشته است و ما نمی‌دانیم دلیل گرانی گوشت در بازار برای مصرف کنندگان چیست؟ این مساله‌ای است که مسئولان نظارتی باید به آن رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم گوساله نر زنده برای دامداران حداکثر ۱۱.۵ تا ۱۲ هزار تومان است. 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید