Performancing Metrics

ایران - مراکش؛ جنگ جذاب با یک چشم بسته | اتاق خبر
کد خبر: 411986
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1397 - 10:45
زنگ جام بیست و یکم برای قاره آسیا بد به صدا درآمد و خوردن پنج گل عربستان برابر روسیه گوش ها را آزار داد. حالا امید قاره کهن به ایران و مردان سفیدپوشش دوخته شده است.

اتاق خبر|علی صائمی| پس از چند ساعت شادی مردم روسیه به خاطر پیروزی پرگل برابر عربستان شهر به سکوت گذشته برمی گردد. به لحظاتی قبل از بازی افتتاحیه که اثری از جام جهانی در دومین شهر بزرگ روسیه دیده نمی شد. شهر دوباره آرام می شود مثل رود «نوا» که از میان آن می گذرد و بر جذابیت و زیبایی هایش افزوده است. 

درحالی که به نیمه های شب روسیه نزدیک می شویم اشعه های آفتاب را هنوز می توان در آسمان سنت پترزبورگ دید. شهر به خواب کامل نمی رود. شاید هم هیجان ایرانی هایی که خود را به این شهر رسانده اند اجازه ندهد خواب به چشم مردم سنت برود. در گوشه ای از شهر هزاران ایرانی دور هم جمع شده اند و به جشن و پایکوبی پرداخته اند و بیقرار پیروزی ایران بر مراکش هستند.

کری بین آنها و مراکشی ها که از مسکو شروع شده بود به اوجش رسیده است. دو طرف خودشان را گرم می کنند برای جدال اصلی که عصر جمعه است. در ورزشگاه زنیت که گنجایش ۶۸ هزار نفر را دارد. با صندلی هایی آبی و منظم و زیبا. ورزشگاهی مجهز و به روز که مسقف است و به بهترین شکل ممکن آماده شده است. 

آخرین تمرین تیم ملی ایران فقط ۱۵ دقیقه به روی رسانه ها باز بود که آن هم با تدبیر کی روش و همکارانش به گرم کردن و تمرینات کششی و کار با توپ اختصاص داشت تا کسی به درستی متوجه نشود در ذهن مرد پرتغالی برای بازی فردا چه می گذرد. 

کسی چه می داند شاید دوباره کارلوس بخواهد مردم ایران و تیم حریف را سورپرایز کند و یک نتیجه خوب رقم بزند. مثل چهار سال قبل در برزیل که برابر نیجریه به تساوی رسید و تا ثانیه های پایانی مقابل مسی و یارانش ایستادگی کرد. 

هروه رنارد در نشست خبری اش تاکید کرد که کی روش همیشه یک سورپرایز دارد و غیر از این هم نمی شود از او انتظار داشت. سرمربی مراکش هم با خیلی از ایرانیان هم عقیده است که سرمربی ایران تدبیر ویژه ای برای بازی نخست تیمش در نظر گرفته است. 

ایران و مراکش جدال مربیانی است که شناخت خوبی از هم دارند. شاید به همین خاطر است که مثل گرگ با یک چشم به تیم خود نگاه خواهند کرد و با یک چشم هم تیم حریف را زیر ذره بین خواهند داشت. این را می شد از صحبت های کی روش هم متوجه شد. انجا که تاکید کرد ما به موقع حمله هم خواهیم کرد و گل هم خواهیم زد چون به بردن نیاز داریم. 

نخستین بازی همیشه در همه تورنمنت ها سختی های خاص خودش را دارد. مخصوصا برای ایران که این بار توقع بیشتر از کسب یک امتیاز است و انتظار صعود از گروه است. این را کی روش و شاگردانش هم بارها طی روزهای گذشته تاکید کردند که به دنبالش هستند. 

مروارید کی روش که چند روزی است نمایان نشده و نگرانی ها را زیاد کرده از دل صدف بیرون می آید. اشکان دژاگه بازیکنی که به درد این بازی می خورد در آخرین تمرین حضور داشت اما مشخص نیست که برابر مراکش از ابتدا بازی خواهد کرد یا خیر. اما کی روش و اشکان برای این بازی برنامه ها دارند. اشکان هر چند مصدوم بوده اما چون مروارید خواهد درخشید. شاید این بازی روز او باشد، برخلاف دیدار با آرژانتین که بدشانس بود و توپش به گل تبدیل نشد.

اما در گروهی که سه قهرمان حضور دارند کمی سخت و دشوار است. مراکش که قهرمان آفریقاست مجموعه ای از بهترین بازیکنان شاغل در لیگ های معتبر دنیا را دارد. اسپانیا با ستاره هایش که قهرمان دنیا شده اند نیاز به تعریف ندارد و پرتغال هم با رونالدو و یارانش حریف سرسختی خواهد بود که در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با دو گل ایران را شکست داده است. 

با این حال این ایران است. یک تیم با ۸۰ میلیون قلب عاشق که حامی اش و دعاگویش خواهد بود. کی روش و شاگردانش نشان داده اند می توانند کارهای بزرگ انجام دهند. می توانند خنده بر روی لبان ملت بنشانند و می توانند تیم های بزرگ را هم متوقف کنند. ایران به دنبال صعود است و خوب بازی کردن و آبرو خریدن. توقع بالاست اما باید واقعیت را در نظر گرفت. 

ایران باید برای صعود بجنگد اما اگر صعود نکرد حداقل در اعتبار و آبروی فوتبالی سقوط نکند و «عربستان بازی» در نیاورد. ایران باید اعتبار و آبروی خودش و قاره آسیا باشد. این هم با پیروزی برابر مراکش و گرفتن امتیاز حاصل می شود. 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید