Performancing Metrics

روز ملی صادرات فرصتی برای بزرگداشت تلاشگران اقتصادی است | اتاق خبر
کد خبر: 447163
تاریخ انتشار: 29 مهر 1399 - 20:15
پیام غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران به مناسبت روز ملی صادرات
ر شرایطی که تحریم‌های ناجوانمردانه علیه اقتصاد ایران، شرایط را برای تامین منابع ارزی دشوار ساخته است، اهمیت صادرات غیرنفتی به عنوان بزرگترین منبع تامین‌کننده ارز در کشور دو چندان جلوه می‌کند از همین رو نیاز به حمایت‌های بیشتر از سوی سیاست‌گذاران برای عبور

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، روز ملی صادرات فرصتی است برای بزرگداشت تلاشگران اقتصادی که در شرایط پر فراز و نشیب بحران‌ها و فشارهای اقتصادی، پنجه در پنجه تحریم‌های سخت انداخته‌اند و با وجود موانع بسیاری که سد راه آن‌ها قرار دارد، به حرکت در مسیر توسعه ادامه می‌دهند. صادرات غیرنفتی مهم‌ترین رکن توسعه اقتصادی است چه اینکه تقویت آن به غیر از ارزآوری و ایجاد ارزش‌افزوده در بخش بازرگانی، ظرفیت‌های جدیدی را برای تولید ناخالص داخلی ایجاد می‌کند.
تاکید ویژه مقام معظم رهبری بر مسئله تولید و پرهیز از خام‌فروشی، نشانه محکمی بر اهمیت صادرات غیرنفتی است که امیدوارم با توجه عملی به توصیه‌های ایشان، شرایط بهتری برای فعالیت‌های صادراتی فراهم شود.
در شرایطی که تحریم‌های ناجوانمردانه علیه اقتصاد ایران، شرایط را برای تامین منابع ارزی دشوار ساخته است، اهمیت صادرات غیرنفتی به عنوان بزرگترین منبع تامین‌کننده ارز در کشور دو چندان جلوه می‌کند از همین رو نیاز به حمایت‌های بیشتر از سوی سیاست‌گذاران برای عبور از دشواری‌های تحریم احساس می‌شود.
در سال جاری صادرکنندگان ایران با سخت‌ترین شرایط ممکن برای فعالیت در بازارهای هدف مواجه شده‌اند. به غیر از موانع تحریمی، شیوع ویروس کرونا در جهان به کاهش تقاضا انجامیده و فتح بازارهای خارجی را دشوارتر ساخته است. با وجود دو مانع بزرگ تحریم و کرونا بر سر راه صادرات، مانع سوم با اعمال سیاست‌های ارزی بر سر راه صادرکنندگان قرار گرفته و این بخش مولد اقتصاد را تهدید کرده است. انتظار فعالان اقتصادی این است که در روز ملی صادرات پیام امیدوارکننده‌ای از سوی مسئولان و سیاست‌گذاران دریافت کنند تا با انگیزه بیشتری به فعالیت در این مسیر مقدس ادامه دهند.
یادآور می‌شوم که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور این افتخار را دارد تا برای اولین بار به عنوان بزرگترین نهاد بخش‌خصوصی وظیفه انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز کشور را بر عهده داشته باشد. مطابق با وظیفه‌ای که هیئت محترم وزیران بر دوش اتاق ایران نهاده است،‌ با تشکیل یک دبیرخانه دائمی تمامی فرایندهای انتخاب صادرکنندگان نمونه سال 1399 با دقت و رعایت دستورالعمل‌های مورد نظر سازمان توسعه تجارت به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجام رسیده است.
با توجه به اعلام ستاد ملی مقابله با شیوع کرونا، برگزاری آئین تقدیر از صادرکنندگان نمونه در روز ملی صادرات میسر نشد اما اهتمام داریم تا در اولین زمان ممکن با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی مورد نظر ستاد ملی مقابله با کرونا، این مراسم را برگزار کنیم تا بتوانیم در این سال سخت، تلاش پرچم‌داران توسعه اقتصادی کشور را ارج نهیم.

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید