بزرگ ترین سقوط های مالی تاریخ در جهان | اتاق خبر
کد خبر: 306764
تاریخ انتشار: 16 دی 1394 - 09:02
اتاق خبر بررسی کرد (بخش دوم)
دنیا در حال حاضر کم و بیش با بحران مالی و اقتصادی روبه ور است. افزابش نرخ بیکاری و تورم در برخی کشورهای در حال توسعه و مشکلات مالی و کسری بودجه در کشورهای پیشرفته باعث شده که بسیاری از افراد با ناامیدی به مسائل و اخبار مالی و اقتصادی گوش فرا دهند.

اتاق خبر: با این حال دوران ما تنها دورانی نبوده است که با مشکلات مالی بزرگ روبه رو شده است. در طول تاریخ مشکلات اقتصادی به دلایلی مانند بی کفایتی حکومت ها، جنگ و تصمیمات اشتباه اتفاق افتاده است. برخی از این مشکلات به اندازه ای شدید بوده است که منجر به بروز انقلاب، جنگ و تجزیه کشور ها شده است. با هم نگاهی به تعدادی دیگر از این بحران های اقتصادی در طول تاریخ می اندازیم:

جنگ های چهارم صلیبی 1202 – 1204

هدف این جنگ تصرف قاهره و کنترل مصر بود که از طریق آن صلیبی ها بتوانند راهی برای تصرف اورشلیم پیدا کنند. صلیبی ها بعد از شکست در جنگ سوم کنترل اورشلیم را از دست داده بودند اما دوک ونیز به نام انریکه داندولو تلاش کرد که ارتشی را سازماندهی و با نیروی دریایی که در اختیارش بود به قاهره بفرستد. ونیزی ها تجارت خود را به مدت یک سال به حال تعلیق دراوردند تا کار ساخت کشتی ها و اماده کردن آنها به پایان برسد. هزینه ای که دوک برای این کار 81000 هزار دوکا(سکه طلا که در ونیز کاربرد داشت) بود درحالیکه صلیبی ها تنها توانستند 51000 هزار دوکا برای این کار پرداخت کنند.


داندولو پیشنهاد کرد که صلیبی ها به جای پرداخت بقیه پول شهر مسیحی زارا در کرانه ساحل دالماشیان را آزاد کنند و نامه ای به پاپ فرستاد و از وی درخواست کرد درصورتی که صلیبی ها از پرداخت بدهی خود سرباز زنند آنها را تکفیر کند.
امپراطور بیزانس ایزاک دوم توسط برادرش الکسیوس در سال 1195 تبعید شده بود. الکسیوس کسی بود که به دلیل بی اعتمادی که به مردم لاتین شهر کونستانتوپولوس داشت عده از انها را کشته بود. این عمل وی بسیار به ونیزی ها گران آمد. پسر ایزاک 200000 هزار مارک برای کمک به پس گرفتن تاج وتختش به صلیبی ها پیشنهاد داد که صلیبی ها به دلیل بدهی خود به ونیزی ها آن را قبول کردند.


وقتی که صلیبی ها دیدند که مبلغ پرداخت شده کافی نیست دست به غارت شهر و خزانه آن زدند و در حدود 900000 هزار مارک از اموال گران قیمت آن را دزدیده و شهر را آتش زدند. صلیبی ها و ونیزی ها کنترل شهر را به دست گرفتند و حکومتی منحط و فاسد رادر شهر بنا نهادند که باعث شد تمامی عظمت باقی مانده از امپراطوری بیزانس از میان برود.هزینه و ضرر مالی این جنگ  81 هزار دوکای نقره برابر با 41 میلیون دلار بود.


 جمهوری وایمار 1919 – 1933

براساس معاهده ورسای که در سال 1919 و بعد از شکست آلمان و متحدانش در جنگ جهانی اول به امضا رسید، آلمان محکوم به پرداخت خسارت جنگ به مبلغ 269 میلیارد مارک آلمان یا 23 میلیارد پوند به دلیل پرداخت غرامت به کشور های پیروز از سال 1921 گردید.
در سال 1924 و در داووس سوئیس مبلغ غرامت به 112 میلیارد مارک کاهش پیدا کرد.

علت این کار اقتصاد به شدت متزلزل آلمان بود که پرداخت مبلغ قبلی را غیرممکن می ساخت. دولت برای جبران بدهی های ناشی از غرامت اقدام به چاپ پول کرد که نتیجه آن تورم شدید در جامعه آلمان بود. اثر آن بر طبقه فقیر و متوسط جامعه به شدت زیاد و ویرانگر بود. تورم به اندازه ای بالا رفت که قیمت یک قرص نان به دویست میلیون مارک رسید و در صورتی که کسی توانایی حمل مقادیر زیادی اسکناس را داشت ممکن بود در فاصله خانه تا نانوایی قیمت نان تغییر کند.


احساسی که به مردم آلمان دست پیدا کرد این بود که برای اشتباهی که انجام نداده اند در حال پس دادن تاوان هستند. این وضعیت در نهایت منجر به قدرت رسیدن حزب نازی و صدراعظمی آدولف هیتلر بود. مبلغ خسارت 269 میلیارد مارک طلا معادل 420 میلیارد دلار کنونی بود.

 

امپراطوری بریتانیا 1945 -1997

در پایان جنگ جهانی دوم اروپا به طور کامل از نظر اقتصادی نابود شده بود. هزینه های نگهداری ارتش، ناوگان دریایی و نیروی تازه تاسیس هوایی باعث شده بود که انگلستان با مشکلات اقتصادی زیادی دست پنجه نرم کند.
در این میان قانون وام و اجاره آمریکا (قانون وام و اجاره قانونی بود که طبق آن دولت ایالات متحده می‌توانست به دولت‌هایی که با آلمان و متحدان او در حال جنگ هستند، محصولات تولید شده جنگی را به عنوان وام در عوض پول نقد بپردازد و یا آنکه آن وسایل را به آنها اجاره دهد) یک میلیارد پوند هزینه نگهداری برای دولت در پی داشت. وضعیت مالی به قدری وخیم بود که منجر به تغییرات اجتماعی و سیاسی وسیع و سریع در امپراتوری گردید.


نیروی دریایی سلطنتی اولین قربانی بود. تا سال 1960 بین 1100 تا 1300 کشتی این نیرو به فروش رسید و تبدیل به آهن قراضه شد. کارخانه های کشتی سازی که دو سوم از کشتی های جهان در آنها ساخته شده بود تعطیل و یا بشدت تولیدشان محدود شد.
در سال های بعد از جنگ نیز نظام جیره بندی ادامه پیدا کرد و مشکلات اقتصادی بعد از جنگ باعث به وجود آمدن رکود، کمبود مسکن، مشکلات فرهنگی و اجتماعی، بیکاری و بی خانمانی عده زیادی از جمعیت کشور شد.
در خارج از کشور امپراطوری به سرعت از هم پاشیده شد. کشورهای مستعمره بریتانیا در آسیا، خاورمیانه و آفریقا یکی بعد از دیگری استقلال خود را بازپس گرفتند . آخرین این کشورها هنگ کنگ در سال 1997 بود. در نتیجه تشکیل و استقلال مستعمره ها، جنگ ها و درگیری های جدیدی مانند نزاع اعراب و یهودیان در سرزمین فلسطین، جنگ هند و پاکستان به وجود آمد. بدهی جنگ بالاخره در سال 2006 به طور کامل پرداخت شد. مبلغ کل بدهی ها 21 میلیارد پوند در حدود 872 میلیارد دلار بود.

قسمت اول را اینجا بخوانید


منبع: Listverse

 ترجمه از محمد حسن گودرزی

نظرات
ADS
ADS
پربازدید