کمبود آب سالم برای تهران در سال 1404 جدی است | اتاق خبر
کد خبر: 320477
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 18:45
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: کمبود آب سالم برای شهر تهران در سال 1404 مساله‌ای جدی است.

اتاق خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: کمبود آب سالم برای شهر تهران در سال 1404 مساله‌ای جدی است؛ لذا حفظ کیفیت منابع موجود اهمیت بسزایی دارد، همچنین از سوی دیگر سدهای تأمین‌کننده آب شرب تهران و منابع آب زیرزمینی در معرض تهدید انواع آلاینده‌ها قرار گرفته‌اند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا، خسرو ارتقایی امروز (سه‌شنبه) در دومین نشست کارگروه‌های اجرایی نظام‌نامه مدیریت جامع کیفیت منابع آب با بیان اینکه محدودیت‌های کمی و کیفی منابع آب در استان تهران و به ویژه شهر تهران باعث ایجاد شرایط ویژه‌ای در این منطقه شده است، افزود: از طرف دیگر تراکم جمعیت و مرکزیت سیاسی اقتصادی کشور در این منطقه ضرورت حفاظت از منابع موجود را چندین برابر کرده است.

وی افزود: شرایط خاص شهر تهران با حدود 800 متر اختلاف ارتفاع بین نقاط شمال و جنوب آن و متوسط ریزش‌های جوی 142 میلی‌متر و سرانه 215 متر مکعب آب تجدیدشونده شرایط محدودتری برای تأمین آب شرب ایجاد کرده است.

به گفته ارتقایی، میزان آب شرب تأمین شده در سال 94 حدود 1100 میلیون متر مکعب یا به عبارتی حدود 36 متر مکعب در ثانیه است که وظیفه ما در تأمین کمیت آن و حفظ کیفیت شرب را چندین برابر می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه حجم و نوع آلودگی‌های آب‌های فوق به گونه‌ای است که علیرغم فعالیت‌های گسترده این شرکت در جهت حفظ کیفیت آب شاخص‌های محاسباتی طی 10 سال روند کاهشی داشته است، تاکید کرد: روند افزایش آلاینده‌ها نشانگر این است که مدیریت کیفی منابع آب نیازمند سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی و مدیریت یکپارچه بر حوضه‌های آبریز و آبخوان‌های آبرفتی است.

وی با اشاره به عواملی که موجب آلودگی منابع آب شده است، افزود: نابسامانی کنترل آلاینده‌ها، اقدامات جزیره‌ای دستگاه‌های اجرایی بوده که بدون در نظر گرفتن صلاح حفظ محیط زیست کشور، عدم کنترل نوع سموم به کار رفته در کشاورزی فاضلاب‌های تصفیه ‌نشده صنعتی و حجم زیاد فاضلاب‌های انسانی باعث تنوع آلودگی‌های منابع آب و کاهش کارایی تصفیه‌خانه‌های موجود خواهد بود.

ارتقایی ادامه داد: این مسائل وزارت نیرو را به سمت طراحی تصیفه‌خانه‌های آب جدید با هزینه‌های سرسام‌آور یا جداسازی شبکه توزیع آب شرب از بهداشتی خواهد کرد که هر دو در درازمدت هزینه‌های کلانی را خواهد داشت و این مساله در حالی است که با یک حرکت جمعی و همسو می‌توان کیفیت آب را در حد مطلوب حفظ کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به آسیب‌شناسی‌های انجام شده، اظهار کرد: قرار است با توجه به وجود خشکسالی مصوبات لازم در قالب 11 بند راهکارهای کوتاه‌مدت و 11 بند راهکارهای بلند‌مدت به تصویب برسد.

وی ادامه داد: اگر چه روح حاکم بر این مصوبات در مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز است اما عملاً محوری که برای این مدیریت در نظر گرفته شد ساختار فنی لازم را نداشته و اثربخشی لازم را ایجاد نکرد به طوریکه مجدداً و به دلیل اهمیت موضوع شورای مصوبات جدیدی در مرداد ماه امسال برای حفظ کیفیت آب شرب شهر تهران تصویب کرد.

ارتقایی با بیان اینکه مسئولین کشور به این نتیجه رسیده‌اند که حفظ کیفیت منابع آب به خصوص آب شرب از اهمیت بالایی برخوردار است و از حالت منطقه‌ای به ملی تبدیل شده، گفت: وزارت نیرو طبق ماده 46 قانون توزیع عادلانه آب اگر چه وظیفه‌ای در حفظ کیفیت و جلوگیری از آلودگی آن ندارد اما به دلیل مسائلی که آلاینده‌ها در فرآیند تأمین آب ایجاد می‌کنند وظیفه خطیری در حفظ آنها دارد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید