دلایل افت صادرات به عراق اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 354401
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 15:37
در گفتگوی اتاق خبر با عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق
عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق دلایل کاهش صادرات به عراق را مواردی مانند افزایش تعرفه ها و تغییر در سیستم بازرسی در این کشوردانست و در این برهه از زمان ایجاد یک کمیسیون مشترک بین ایران و عراق را ضروری خواند.

اتاق خبر_ گروه اقتصادی: محسن چمن آرا درباره فضای تجارت بین ایران و عراق بیان کرد: فضای کاری بین ایران و عراق فضای مناسبی است اما متاسفانه تعرفه های جدید کشور عراق باعث بروز مشکل در تجارت دو کشور، نیاز است در این زمینه دولت قوی تر عمل کند.

وی ادامه داد: کشور عراق در حوزه صادرات با کشورهای عربی تعرفه زیادی را اعمال نمی کند ولی برای کشور ایران تعرفه های خود را افزایش داده است و این کار باعث افزایش قیمت تمام شده کالاهای صادراتی ایران به عراق می شود، کاهش صادرات سیمان نیز به دلیل افزایش تعرفه ها بوده است.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق در رابطه با کالاهای صادراتی به عراق بیان کرد: بازار عراق بازاری کاملا مصرفی است و ایران قابلیت صادرات کالاهای زیادی مانند مصالح ساختمانی، مواد غذایی، محصولات کشاورزی و خدمات فنی مهندسی را به این کشور دارد، اما با وجود مشکلاتی مانند کاهش قیمت نفت و مشکلات امنیتی در کشور عراق اعتبارات دولتی این کشور محدود است و به این دلایل ما نتوانستیم نیاز بازار کشور عراق را به خوبی تامین کنیم.

چمن آرا در خصوص دلایل کاهش صادرات لبنیات به عراق تصریح کرد: کاهش صادرات لبنیات به عراق از مواردی مانند افزایش تعرفه ها و سیستم بازرسی عراق نشات می گیرد، عراق در طی یک سیستم بازرسی صادرات ایران را برای مواد غذایی مشروط به گواهی بازرسی کرده است، کشور ما نیز در حال تهیه این گواهی است که این موضوع کمی زمان بر است.

وی تاکید کرد: عراق در اعلام قوانین خود ثبات ندارد، تعرفه هایی که در حال حاضر اعلام کرده است به روز است به همین منظور باید کارگروه مشترکی بین ایران و عراق ایجاد شود تا بتوان موارد را پیگیری کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید